Strączkowe w żywieniu bydła - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
dscf8168.jpg
Zawierają dużo włókna, znacznie wyższą w porównaniu do zbóż ilość związków mineralnych, wśród których dominuje fosfor i niewielką ilość wapnia oraz witamin. Stosunek wapnia do fosforu jest bardzo wąski, dlatego żywiąc zwierzęta dawkami pokarmowymi z udziałem nasion roślin strączkowych,  należy pamiętać o ich uzupełnieniu w Ca.

Nasiona roślin strączkowych zawierają od 20 – 40% białka – najwięcej  spośród wszystkich pasz roślinnych, które mogą być wyprodukowane w gospodarstwie   ( znacznie więcej niż zboża). Białko to jednak wykazuje niedobór metioniny, bardzo ważnego aminokwasu wpływającego na jego wartość biologiczną i limitującą  między innymi produkcję mleka. Zawiera natomiast więcej w porównaniu ze zbożami lizyny.

Niestety prawie wszystkie zawierają w sobie substancje antyżywieniowe,  które nadają paszy gorzki smak, obniżają strawność i absorpcję składników pokarmowych, pogarszają ich przyswajalność przez zwierzęta.

 

Wartość pokarmowa pasz krajowych wg IZ PIB -  2003r.

 

Ziarno roślin strączkowych może  być stosowane jako komponent mieszanek treściwych przede wszystkim w żywieniu bydła opasowego.

W przypadku krów mlecznych ich stosowanie musi ograniczać się do niewielkich ilości ze względu na wywoływanie niekorzystnych zmian w smaku mleka. Ponadto trzeba pamiętać, że u dorosłych przeżuwaczy z pełną zdolnością  trawienia w żwaczu, białko nasion strączkowych ulega silnemu rozkładowi bakteryjnemu (w przeciwieństwie np. do białka soi), przez co zmniejsza się jego wartość odżywcza.

Bobik – w żywieniu bydła jest rzadko stosowany. Można go podawać  zwierzętom starszym – krowom mlecznym i opasom po ukończeniu 0,5 roku życia w ilości maksymalnej do 1,5 kg / szt./ dobę. Większe dawki mogą  wpływać ujemnie na jakość mleka i mięsa.

 

Groch -  może być wykorzystywany w żywieniu krów mlecznych  w ilości ok. 1 kg, natomiast w żywieniu starszych opasów ze względu na właściwości tuczące dawka dobowa może wynosić do 2,5 kg.

 

Łubiny pastewne – najbardziej popularne w żywieniu zwierząt są nasiona łubinu żółtego i białego. Biologiczna wartość białka jest nieco wyższa od innych roślin strączkowych. Mimo wysokiego poziomu włókna strawność ziarna jest wysoka. Krowom mlecznym i opasom można zadawać od 1 – 2 kg/ szt./ dobę.

 

Mieszanki treściwedla zwierząt  starszych mogą  zawierać od 15 do 20 %  śruty nasion roślin strączkowych.

 

 

Kiszonki z mieszanek strączkowo - zbożowych

- GPS

 

 

W rejonach ryzyka uprawy kukurydzy lub w gospodarstwach, w których nadmierny jest  udział kukurydzy w strukturze zasiewów, wskazane jest zastępowanie jej mieszankami strączkowo – zbożowymi.

Szczególnie polecane są mieszanki grochu siewnego ze zbożami jarymi -  pszenicą lub owsem (ze względu na krótki okres wegetacji od wschodów do zbioru). Gdy dodatkowo zostaną wzbogacone wsiewką z traw, pozwoli to na uzyskanie wysokiego plonu  rzędu  8,0 – 10,0 ton suchej masy z 1 ha.

Mieszanki powinny być  koszone i zakiszane.

Kiszonki z takich roślin stanowią doskonałą paszę dla bydła mlecznego i opasowego.

Optymalny termin zbioru mieszanek na kiszonki przypada na okres fazy płaskiego strąka do fazy mleczno – woskowej dojrzałości nasion grochu. Zielonkę można zakiszać w systemie zbioru jedno lub dwufazowego, a zastosowanie konserwantów pozwala dodatkowo podwyższyć jakość  kiszonek. Kiszonka z mieszanek strączkowo - zbożowych w porównaniu  do kiszonek z kukurydzy zawiera więcej białka lecz nieco mniej węglowodanów, co czyni ją paszą mniej energetyczną. Strawność składników pokarmowych jest zbliżona do strawności składników pokarmowych kiszonki z kukurydzy.

 

 

 

Opracowanie:

Maria Rozwadowska

WODR Poznań

Zaloguj się aby dodać komentarz