Czy bolusy dożwaczowe to dobra inwestycja? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bolusy to bardzo popularna metoda  walki z niedoborami mineralno-witaminowymi. Czy warto je stosować?

 Bolusy to skondensowane dodatki mineralne lub mineralno-witaminowe (ewentualnie witaminowe), które stanowią swego rodzaju suplement diety dla krów mlecznych. Występują w postaci dużej tabletki, kapsuły lub ampułki.

Podstawową zaletą bolusów jest pewność, że to, co podamy krowie, zostanie przez nią w 100% wykorzystane. W przeciwieństwie do premiksu, który krowa niechętnie pobiera. W przypadku bolusów nie pozostawiamy zwierzętom wyboru. Stosowanie bolusów na początku zasuszenia (dwa miesiące przed wycieleniem) przynosi dodatkowe korzyści, gdyż zawarte w nim pierwiastki wykorzystywane są  również przez cielę, eliminując problemy okołoporodowe, takie jak np. odklejenie łożyska. Cielęta rodzą się dużo zdrowsze, żwawsze, mają lepszy apetyt. Ponadto zawarty w bolusie i uwalniany w organizmie selen oraz witamina E, w istotny sposób wpływa na obniżenie odsetka trudnych wycieleń, a następnie ropni na jajowodach i cyst jajnikowych.

Źródło:TygodnikRolniczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz