Kiedy na pastwisko? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mimo porannych przymrozków, w powietrzu czuć wiosnę- to znak że sezon pastwiskowy zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli w swoich gospodarstwach stosujecie wypas pastwiskowy- to czas żeby pomyśleć o przygotowaniu zwierząt do zmiany żywienia.

 

Coraz więcej gospodarstw, szczególnie tych dużych, rezygnuje z żywienia pastwiskowego. W pewnym stopniu jest to zrozumiałe i uzasadnione problemami organizacyjnymi związanymi z zapanowaniem nad dużym stadem, jak również przez wzgląd na znaczną powierzchnię pastwisk, jaką należałoby przeznaczyć dla stada. Jednak w przypadku gospodarstw utrzymujących bydło mięsne powinno się wykorzystywać potencjał, jaki daje pastwisko Wypas zapewnia również zwierzętom ruch, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie i kondycję oraz wskaźniki rozrodu.

Zabiegiem, jaki powinien poprzedzać rozpoczęcie sezonu pastwiskowego, jest odrobaczanie stada. Powinno się go dokonywać dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu pastwiskowego i po jego zakończeniu. Odrobaczanie przed wyjściem krów na pastwisko jest ważne ze względu na ograniczenie przenoszenia pasożytów na pastwisko. Konsekwencją zaniechania tego zabiegu mogą być wtórne zakażenia pasożytnicze. Najlepszym więc wyjściem jest zwalczenie istniejących pasożytów podczas przebywania krów w oborze. Ważne jest również, aby dobrać odpowiedni preparat do danego pasożyta. Najlepiej jeśli środek dopasowywany jest na podstawie badania parazytologicznego kału, wówczas możemy być pewni, że przyniesie zamierzony skutek, a wydane pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

Przygotowania wymagają nie tylko same zwierzęta, lecz także pastwisko, na którym będą się żywić. Odpowiednio zadbane użytki zielone będą źródłem wartościowej paszy przez cały sezon pastwiskowy. Łąki i pastwiska wymagają odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, takich jak: rozgarnianie kretowisk, bronowanie oraz wałowanie. W razie wyraźnego rozrzedzenia runi warto przeprowadzić podsiew wartościowymi gatunkami traw o szybkim wzroście. Ważną kwestią, szczególnie w przypadku pastwiska, jest odpowiednie nawożenie. Zbyt wysokie nawożenie powoduje wzrost w roślinach azotu azotanowego, którego zawartość powyżej 0,07 proc. w suchej masie może stanowić zagrożenie dla krów. W żwaczu azotany redukowane są do azotynów, które po wchłonięciu do krwioobiegu łączą się z hemoglobiną, blokując w ten sposób zdolność do przenoszenia przez nią tlenu. Nawożenie potasem pastwisk powinno być również obniżone w porównaniu do łąk kośnych.

 

 

Źródło: Farmer.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz