Opłacalny opas bydła mięsnego – dobre pasze objętościowe - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odpowiedni dobór pasz dla bydła opasowego, a przede wszystkim jej jakość są bardzo ważne w produkcji opasów, ponieważ warunkują jej opłacalność.

Rodzaj i skład paszy powinien pogodzić zapotrzebowanie opasów na składniki pokarmowe oraz opłacalność samego opasu. Chów bydła mięsnego jest ściśle związany z produkcją pasz objętościowych, które są podstawą dawek pokarmowych.

Nadszedł czas zbioru traw, które w zimowym okresie, który jest jest najdłuższym okresem w ciągu roku ‒ trwa ok. 210 dni (7 miesięcy). Czas ten obejmuje trzy pory roku – jesień (od końca sezonu pastwiskowego ok. 15 października), całą zimę i wiosnę, do początku okresu dojrzałości pastwiskowej zielonek.

Właśnie późną jesienią apetyt u bydła mięsnego zwiększa się, co jest spowodowane przygotowywaniem zwierząt do zimy. Następuje wtedy gromadzenie w ciele energii i składników pokarmowych, które są wykorzystywane zimą. Bydło zmienia okrywę włosową na zimową, która chroni je przed wiatrem, zimnem i opadami atmosferycznymi.

Kiszonki to pasze podstawowe

wilgotne to sianokiszonki zawierające od 40 do 60 proc. suchej masy lub kiszonki z traw i roślin bobowatych (motylkowatych) przewiędniętych o zawartości od 30-35 do 40 proc. suchej masy, kiszonki z całych roślin zbożowych lub mieszanek zbóż z roślinami bobowatymi strączkowymi (peluszką, grochem, łubinem) zwane kiszonkami z GPS (niem. GGPS ‒ Getreideganzpflanzensilage ‒ kiszonki z całych roślin zbożowych lub GPS ‒ Ganzplanzensilage ‒ kiszonki z całych roślin). W Polsce przyjęto określanie skrótem GPS kiszonek z całych roślin zbożowych, także z mieszanek zbóż z roślinami bobowatymi zawierających ok. 40 proc. suchej masy.

Zaloguj się aby dodać komentarz