Dlaczego nie opasać dorosłego bydła? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
dlaczego-nie-opasac-doroslego-bydla
W czasie opasania następuje stopniowy spadek zawartości wody w organizmie, od około 70% na początku opasania do około 56% pod koniec opasania. Zwiększa się równocześnie w tym czasie zawartość tłuszczu z około 7 do 23%. Natomiast względnie stała jest zawartość białka w organizmie i zmienia się w zakresie od 17% na początku opasania do 19% pod koniec opasania W miarę wzrostu zwierząt rośnie też zawartość związków mineralnych od około 2 do 5%. 

Skład tuszy opasanych buhajków zależy również w dużym stopniu od ich żywienia. Pełne pokrycie zapotrzebowania na składniki pokarmowe u opasanych buhajków wymaga uwzględnienia potrzeb bytowych i zapotrzebowania na wzrost, tj. na odkładanie białka i tłuszczu. Ilość tłuszczu w tuszy zwiększa się wraz ze wzrostem masy ciała, lecz ilość tłuszczu odłożonego dziennie w czasie wzrostu tkanek jest mniejsza niż dzienny przyrost masy ciała, w którego skład wchodzi również białko.

 

U cieląt po wycieleniu zaledwie 6% przyrostu masy ciała wynika z odkładania się tłuszczu, natomiast u zwierząt dorosłych, np. przy masie ciała 600 kg aż 60% przyrostu masy ciała stanowi tłuszcz. Jest to sygnał świadczący o tym, iż opasanie osobników o tak dużej masie ciała moze być dalece nieekonomiczne.

 

Przyrost mięśni i białka jest raczej stały i aż do masy ciała 600 kg wynosi około 14% wagi netto (bez tre.ci przewodu pokarmowego) zwierzęcia. Zależnie od zdolności zwierząt do odkładania tłuszczu i białka bydło ras mięsnych możemy podzielić na 3 zasadnicze typy: wcześnie dojrzewające, średniowcześnie dojrzewające (pośrednie) i późno dojrzewające.

 

 

Źródło: hodowle.eu

Zaloguj się aby dodać komentarz