Żyto na kiszonkę dla podratowania bazy paszowej - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zyto-na-kiszonke-dla-podratowania-bazy-paszowej
Rolnicy prowadzący produkcję bydła mlecznego doceniają tę paszę. Dla wielu mniejszych rolników to dobry sposób na podratowanie bazy paszowej, zwłaszcza w przypadku gdy nie dysponują zbyt dużym areałem trwałych użytków zielonych. Kolejną zaletą uprawiania żyta z przeznaczeniem na kiszonkę jest możliwość zasiania po nim w tym samym sezonie kukurydzy, również z przeznaczeniem na paszę. 

Część rolników wykorzystało jeszcze jedną zaletę siania żyta. Przystąpili do programu rolnośrodowiskowego i zgłosili żyto jako poplon ozimy w pakiecie 8 Ochrona Wód i Gleb. Praktyka siania żyta ozimego wpisuję się bez zastrzeżeń w zasady tego pakietu, a dzięki takiej możliwości zdobyli dla gospodarstwa dodatkowe dopłaty. 


Żyto na kiszonkę kosi się gdy zaczyna się kłosić. W tym roku przypadło to mniej więcej 2 tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym. Dobrze jest by zebrana biomasa nieco podwiędła, wiec rolnicy po jej skoszeniu pozostałwia ją z reguły na około 1-2 dni i po tym okresie przystępują do zakiszania.  Zakiszać można ją w balotach lub na pryzmie. 
Nie jest to najlepsza z możliwych kiszonek. Nadaję się jednak świetnie dla młodzieży i opasów. 

 

Żródło: Farmer.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz