Jak zrobić dobrą sianokiszonkę z traw? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-zrobic-dobra-sianokiszonke-z-traw
Jakich zasad należy przestrzegać żeby wyprodukować dobrej jakości sianokiszonkę. Biorąc pod uwagę, że zakiszanie zielonej masy uważa się obecnie za jedyną racjonalną ekonomicznie metodę konserwacji pasz objętościowych dla przeżuwaczy na Podkarpaciu.A zatem, kiedy najlepiej jest zbierać i konserwować zielonkę z trwałych użytków zielonych ? To zależy od wielu czynników np. od terminu „nadejścia” wiosny i pogody w tym okresie. W zależności od rodzaju roślin właściwym terminem zbioru dla:Trawy, to początek, do pełni kłoszenia wiodących gatunków traw,

motylkowe (lucerna, koniczyna czerwona w czystym siewie lub w mieszance 
z trawami), to pączkowanie do początku kwitnienia,

zielonki strączkowe, to faza strąka płaskiego, który stanowi główna masę plonu

mieszanka zbożowa lub zbożowo/strączkowa, to faza dojrzałości mlecznej ziarna owsa lub jęczmienia.

 

Najbardziej odpowiednią porą dnia do koszenia są godziny południowe

i popołudniowe z uwagi na największą koncentrację cukrów w roślinach. Zbyt wczesne koszenie: ( rano) obniża poziom cukru, a zbyt późne ( pod wieczór) pogarsza warunki podsuszania. Pamiętajmy aby koszenie odbywało się po zejściu rosy. Skoszoną trawę rozrzuca się jeszcze w trakcie koszenia lub bezpośrednio po, tak żeby jak najszybciej rozpoczęło się przewiędnięcie. Docelowa zawartość suchej masy powinna wynosić 30-35%

Czas podsuszania w warunkach słonecznej pogody to 1-1,5 dnia po 2 lub 3 krotnym przetrząsaniu zielonki. W praktyce chcąc sprawdzić zawartość suchej masy można posłużyć się „regułą praczki”. Jeśli podczas wykręcania roślin nie wydobywa się z nich płyn , a ręce są wilgotne to świadczy o tym , że trawa zawiera zalecaną zawartość suchej masy tj. na poziomie 30%. Mówimy wtedy o produkcji kiszonek z zielonki przewiędniętej.

Gdy surowiec jest bardziej podsuszony (50-60% s.m.) to produkujemy z niego tzw. sianokiszonki. W podsuszonych zielonkach zwiększa się zawartość cukrów dzięki czemu powstają lepsze warunki do rozwoju bakterii kwasu mlekowego co korzystnie wpływa na przebieg zakiszania. Kiszenie materiału zbyt suchego oznacza większe starty składników w czasie suszenia na polu, a także uniemożliwia dobre ubicie. 

Zakiszanie roślin ułatwia dodatek kwasu mlekowego 
W 50 litrach wody należy rozpuścić 1 litr kwasu mlekowego ( nie odwrotnie! Postępować zgodnie zaleceniami opisanymi na etykcie opakowania!) Taka ilość roztworu w zależności od gatunku traw wystarczy na około 10 ton zielonej masy. Szczególną uwagę należy zwracać na czystość zakiszonego surowca. Zielonki zanieczyszczone ziemią nie są dobrym surowcem kiszonkarskim, ponieważ wprowadzamy do zielonki duże ilości bakterii „szkodliwych „ tzn. takich które produkują kwas masłowy. Kiszonki zanieczyszczone ziemią zawierają zwykle ponad 10% popiołu( w s.m.).

Ważnym czynnikiem warunkującym jakość kiszonki jest jej szybkie sporządzenie . Silos lub pryzmę należy napełniać jak najszybciej. Dlatego napełnienie silosu (pryzmy) kolejnymi warstwami grubości ok. 25 cm, nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni. Na zakiszoną masę nanosi się zakiszacz w formie roztworu wodnego. Następnie materiał należy dokładnie ugnieść np. używając ciągnika. Zbiornik silosowy (pryzmę) dokładnie zabezpieczamy folią kiszonkarską przed dostępem powietrza. Sianokiszonka w belach powinna być owinięta folią jak najszybciej. Nie powinno to trwać dłużej niż 2-4 godziny po uformowaniu beli.

Prawidłowo wykonana kiszonka może być przechowywana nawet ponad rok.

 

Pamiętajmy zawsze, że prawidłowy przebieg kiszenia i dobra jakość kiszonek gwarantują:

-właściwa lokalizacja bel czy pryzmy: ( powinien to być plac utwardzony, wolny od roślinności, zabezpieczony przed dostępem wody, składowisko powinno być chronione przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.),

szybkie napełnienie silosu,

napełnianie silosu tylko przy bezdeszczowej pogodzie,

dostosowanie wielkości silosu do późniejszego dziennego zapotrzebowania na kiszonkę,

okrywanie rozpoczętego silosu na noc w czasie jego formowania,

dokładne ugniecenie ciężkim ciągnikiem,

wyprofilowanie wypukłej górnej powierzchni silosu po zakończeniu prac,

dokładne okrycie i uszczelnienie silosu,

równomierne pobieranie kiszonki z całego przekroju silosu, dokładnie okrywanie i uszczelnianie silosu po każdorazowym pobraniu kiszonki.


Źródło: PODR

Zaloguj się aby dodać komentarz