Dodatki fitogenne w żywieniu bydła cz1. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
dodatki-fitogenne-w-zywieniu-bydla-cz1
Zioła oraz preparaty sporządzone na ich bazie, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem hodowców zwierząt, w tym hodowców bydła. Wzrost ich popularności, w dużej mierze spowodowany został wycofaniem w 2006 roku przez Unię Europejską antybiotykowych stymulatorów wzrostu. 
Pod pojęciem dodatków fitogennych kryją się produkty pochodzenia roślinnego, dodawane do diety w celu zwiększenia wydajności zwierząt przez poprawę właściwości odżywczych pasz oraz jakości żywności uzyskiwanej z tych zwierząt. Zawarte w ziołach takie ich składniki jak alkaloidy, amidy, glikozydy, garbniki naturalne wpływają stymulująco na funkcjonowanie u zwierząt systemu trawiennego, odpornościowego; działają moczopędnie, krwiotwórczo, kojąco, poprawiają apetyt oraz łagodzą stresy.

Dodatki ziołowe mają szerokie działanie, stąd znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach w wielu oborach. Działanie ziół na organizm zwierzęcia jest procesem wielostronnym i złożonym. Zależy m.in. od zawartych w nich substancji biologicznie aktywnych, do których zalicza się: garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, terpeny, alkaloidy, flawonoidy, saponiny i fitosterole. Mechanizm ich działania na organizm zwierzęcy nie do końca został poznany. Zioła mogą pełnić funkcję witamin lub biokatalizatorów, regulujących i przyśpieszających przemianę materii w organizmie zwierzęcym. Zioła dodatnio wpływają na wydzielanie soków trawiennych, zwiększają apetyt i perystaltykę jelit oraz poprawiają procesy wchłaniania składników pokarmowych.

Regulują trawienie
Szereg ziół i preparatów wyprodukowanych na ich bazie korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Mają one m.in. właściwości przeczyszczające i rozkurczowe, zapobiegają także wzdęciom. Dodawane do pasz ponadto mogą stymulować wytwarzanie wydzielin trawiennych takich jak ślina, enzymy trawienne, żółć i śluz jelitowy lub zwiększać aktywność enzymów (np. lipaza, amylaza, trypsyna). Zwiększona aktywność enzymatyczna oraz wzmożone wydzielanie kwasów żółciowych modyfikują korzystnie przebieg procesów trawiennych w przewodzie pokarmowym. Szczególny wpływ na fizjologię trawienia ma m.in. imbir czy olejki anyżowe. Fitogenne dodatki paszowe stymulując jelitowe wydzielanie śluzu, wpływają również na ograniczenie liczby patogenów zasiedlających ściany jelit, wspomagając stabilizację mikroflory jelitowej. Szczególnie korzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego wpływają olejki eteryczne, np. występujące w mięcie, tymianku, macierzance, szałwii, majeranku i nostrzyku. Działając pobudzająco na przemianę materii, przeciwdziałają stanom zapalnym przewodu pokarmowego.

Ponadto zioła poprzez działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwgorączkowe poprawiają stan zdrowia zwierząt. Szczególną rolę w tej dziedzinie spełniają fitoncydy, czyli antybiotyko podobne substancje produkowane przez rośliny wyższe wykazujące działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zalicza się do nich m.in. glukozynolaty, olejki gorczyczne, glikozydy izosiarkocyjanowe oraz olejki czosnkowe. Substancje te są popularne w soku komórkowym cebuli, czosnku, babki, gorczycy, tasznika itd.
 

Pobudzają laktację
Szereg ziół wykazuje właściwości pobudzające gruczoły mlekowe krów do wydzielania mleka. Należą do nich m.in. krwawnik, kminek, babka lancetowata, mniszek pospolity, barszcz, podagrycznik, oman, wyka, pokrzywa, marchew, żywokost i inne. W badaniach przeprowadzonych w Instytucie Zootechniki-PIB w Krakowie wykazano m.in., że stosowanie preparatu ziołowego Mix Oil-K ogranicza i stabilizuje somatykę gruczołu mlekowego. I tak, w efekcie 60 dniowego podawania w/w preparatu krowom, liczba komórek somatycznych w mleku zmniejszyła się o prawie 1/3. Wzrosła również wydajność mleczna oraz poprawie uległy jego cechy sensoryczne. Preparat ten nie leczy ostrych stanów zapalnych gruczołu mlekowego, a jego działanie obserwowane jest u krów ze stanami podklinicznymi. Zioła również korzystnie wpływają na zmianę obrazu cytologiczno-mikrobiologicznego mleka krów. Zwiększeniu ulega ilość bakterii kwaszących, stwierdza się też istotne obniżenie częstości występowania bakterii patogennych, obniża się poziom ogólnej liczby bakterii, liczby komórek somatycznych oraz zawartość leukocytów w mleku. Wszystko to wskazuje na lepszą zdrowotność wymion krów. Takie mleko charakteryzuje się również wyższą przydatnością technologiczną, szczególnie do przerobu serów i masła.

Lepsza jakość mleka ...
Karmiąc krowy mieszankami ziołowymi, oprócz zwiększonej wydajności, polepsza się skład chemiczny i wskaźniki fizykochemiczne mleka, jego wartość technologiczną do przerobu oraz odżywcza dla ludzi. Zioła także wpływają korzystnie na poprawę smakowitości produktów pochodzenia zwierzęcego. Odpowiednio dobrany i skomponowany zestaw ziół wpływa na zawartość substancji czynnych w mleku oraz jego smak i zapach, ponadto pozwala na uzupełnienie niedoborów tych substancji w organizmie konsumenta, człowieka.

... kondycja i zdrowie ...
Podawanie preparatów ziołowych wpływa ponadto korzystnie na kondycję żywionych zwierząt oraz oddziałuje na ich układ immunologiczny. Cielęta otrzymujące preparaty wieloziołowe przyrastają znacznie szybciej. Dodatek mieszanek mineralno-ziołowych wpływa również pozytywnie na poziom immunoglobulin w surowicy krwi cieląt w okresie odchowu.
Jak wykazały badania, podawanie ziół w dawkach pokarmowych zapobiega również stresom cieplnym oraz znacznie ograniczone zostaje występowanie kwasicy w stadzie. Dzieje się tak dlatego, bo zioła powodują zwiększone wydzielanie śliny, która ma silne właściwości buforujące, regulując odczyn żwacza.  Autor:Marek Pieszka, Tadeusz Barowicz/portalhodowcy.pl(hodowca-bydla)
Zaloguj się aby dodać komentarz