Jaka powinna być struktura fizyczna TMR-u? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
018579_600.jpg
Nieodpowiednie przygotowanie mieszanki TMR może prowadzić do niepożądanych zachowań zwierząt, a także uwidocznienia się jako następstw, różnych schorzeń metabolicznych na czele z kwasicą żwacza. Bezdyskusyjnie najlepszą metodą zapobiegania kwasicy żwacza (spadku pH treści żwacza do poziomu poniżej 5,8 przez minimum 3 godziny w ciągu doby) jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanej dawki pokarmowej. Dawka ta powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a także posiadać odpowiednią strukturę fizyczną – możliwość wykazywania naturalnych odruchów bydła jakim jest przeżuwanie.

Krowy muszą przeżuwać, ponieważ podczas tego odruchu produkowane są znaczne ilości śliny (wysokowydajne krowy produkują nawet 200 litrów śliny na dobę) będącej naturalnym buforem treści żwacza. Spośród pasz objętościowych, struktury fizycznej w pewnej części powinna dostarczać sianokiszonka lub kiszonka z traw, próba doszukiwania się strukturalności w kiszonce z kukurydzy może prowadzić do wykazywania zachowań niepożądanych – sortowanie dawki. Najlepszą paszą nadającą struktury dawce jest słoma zbożowa.

Wiadomo, że słoma słomie nierówna, lecz najważniejsze jest jej odpowiednie rozdrobnienie. Zanim słoma trafi do wozu paszowego, a później na stół paszowy, powinna zostać rozdrobniona na krótkie odcinki – w tym przypadku najlepiej, gdyby została pocięta, a nie poszarpana, co nada jej większych zdolności strukturotwórczych i wymusi większe ślinienie, czyli lepsze buforowanie.

Ilość słomy zbożowej jaka powinna się znaleźć w dawce zależy od udziału poszczególnych pasz objętościowych oraz treściwych, czyli również od grupy technologicznej krów. W przypadku, gdy podstawową paszą objętościową w gospodarstwie jest kiszonka z kukurydzy ilość dodawanej do dawki słomy powinna być większa. Nie można jednak bez końca zwiększać jej udziału w dawce, gdyż zbyt duża ilość słomy ograniczy pobranie paszy. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie jej udziału, aż do osiągnięcia wartości optymalnych.

Prawidłowość wymieszania wszystkich komponentów dawki pokarmowej można sprawdzić przy pomocy specjalnych sit paszowych. Po przesiewaniu, na górnym sicie powinno znajdować się ok. 7-15 proc. mieszanki TMR. Wartości powyżej 15 proc. sugerują, że krowy będą sortowały zadaną na stół paszowy dawkę, a wartości poniżej 7 proc. oznaczają zbyt mocne rozdrobnienie pasz. W obydwu przypadkach nie mieszczenia się w normach, ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza jest duże, gdyż krowy sortujące dawkę wybierają z niej mniejsze cząstki, najczęściej pasze treściwe – wprowadzając się w ten sposób w stan zakwaszenia, a w przypadku zbyt drobnego pocięcia komponentów ilość włókna strukturalnego jest zbyt mała by krowy prawidłowo przeżuwały pobraną paszę.

W praktyce wyróżniamy trzy rodzaje dawek pokarmowych dla krów mlecznych, pierwsze to papierowe komponowane przez doradców żywieniowych, drugie to dawki trafiające na stół paszowy, trzecimi są zaś te które faktycznie są pobierane przez krowy. Fakt jest taki, że dawka wizualnie oceniana na dobrą (pod względem rozdrobnienia – strukturalności) może się okazać złą, gdyż krowy nie pobiorą z TMR-u cząstek większych niż szerokość pyska. Dlatego też monitorowanie zachowań naszych zwierząt jest najlepszą metodą zapobiegania kwasicy żwacza, kolejnym etapem powinna być kontrola struktury fizycznej (sita paszowe), a dodatki buforujące powinny być rozwiązaniem ostatecznym.

Początkowo lepiej jest rozważyć suplementację dawki żywymi kulturami drożdży, dla poprawy funkcjonowania mikroflory żwacza. Dodatki kwaśnego węglanu sodu, czy tlenku magnezu należy rozpatrywać na samym końcu, a także w przypadku zwierząt otrzymujących znaczne ilości pasz treściwych – krowy o wybitnej wydajności mlecznej, otrzymujące kilkanaście kilogramów pasz treściwych dziennie.

 

 

Autor: Tomasz Piotrowski/farmer.pl
 

Zaloguj się aby dodać komentarz