Odwodnienie szybka śmierć - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
1341694851_abc4a20e4ef8923105730e5d25ca8b4d.jpg
Ilość wydalonej wody i elektrolitów decyduje o ciśnieniu osmotycznym. Stałość ciśnienia osmotycznego oraz odczynu krwi wpływa na stałość środowiska wewnętrznego organizmu, od której zależy przebieg wszystkich procesów fizjologicznych.    Stałość środowiska wewnętrznego jest równoznaczna z utrzymaniem stałego: •    ciśnienia osmotycznego, •    stężenia jonów Na+, K+, Cl- w płynach ustrojowych, •    stężenia jonów wodorowych, •    rozmieszczenia i ilości wody w organizmie. 

    Ciśnienie osmotyczne poszczególnych płynów ustrojowych jest stałe i jednakowe (290 mmol/kg wody). Zmiana ciśnienia osmotycznego w jakiejkolwiek przestrzeni płynowej powoduje zawsze zmianę zawartości elektrolitów i wody w innych przestrzeniach.


    Elektrolity to jony dodatnie (sód, potas, wapń i magnez) lub ujemne (wodorowęglany, jony chlorkowe, siarczany i kwasy organiczne). Elektrolity odpowiadają za wchłanianie i rozprowadzanie wody w organizmie oraz równowagę kwasowo-zasadową.


    Źródło wody stanowią płyny, pokarm i przemiany metaboliczne. Tracona jest ona z moczem, kałem, potem i z powietrzem wydychanym. Wzmożona utrata wody i elektrolitów na skutek biegunek lub pocenia się powoduje zaburzenie wielu funkcji fizjologicznych organizmu. Jeżeli cielę straci powyżej 14% wody, następuje śmierć.


    Wyróżniamy odwodnienie z przewagą utraty elektrolitów (wymioty, biegunka) oraz odwodnienie z przewagą strat wody nad elektrolitami (hiperwentylacja, gorączka, zbyt mała podaż wody). Odwodnienie prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, zwłaszcza do kwasicy metabolicznej. Normalnie odczyn krwi i płynów tkankowych jest lekko zasadowy pH 7,35-7,45. Spadek pH do poziomu 6,9 wyklucza zachodzenie procesów życiowych.


    Objawami odwodnienia zwanego inaczej dehydratacją jest nieelastyczna skóra, suchość błon śluzowych, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, zmniejszone pocenie, przyspieszenie akcji serca, zmniejszenie wagi ciała oraz obniżenie ciśnienia krwi.


    Stopień zaawansowania odwodnienia może być szacowany na podstawie wyglądu i stopnia zapadnięcia gałki ocznej oraz elastyczności skóry przez pomiar czasu jaki jest potrzebny do powrotu odciągniętego fałdu na szyi. O normalnym stanie organizmu świadczy powrót naciągniętej skóry w czasie 2 sekund. Jeżeli czas się wydłuża do 6 sekund możemy wnioskować o około 8% odwodnienia, a powyżej 6 sekund już o 10%. Przy odpajaniu mlekiem ważne jest również obserwowanie chęci jego pobierania.


    Metodą zapobiegania postępującemu odwodnieniu organizmu jest podanie cielęciu wody i elektrolitów, a jedyną możliwością neutralizacji kwasicy metabolicznej jest podanie substancji alkalizujących. Najprostszym rozwiązaniem jest rozpuszczenie w wodzie preparatu Electropec i odpojenie cielęcia gotowym pójłem.


    Optymalny płyn do nawadniania powinien być osmolarny. Ze względu na duże potrzeby energetyczne cieląt istnieje konieczność dostarczenia glukozy, jednak podanie wystarczającej jej ilości uniemożliwiłaby utrzymanie izotoniczności płynu nawadniającego (zgodności z ciśnieniem osmotycznym płynów organizmu). Aby spełnić obydwa warunki, a więc odpowiednią toniczność pójła oraz wystarczający poziom odżywienia cielęcia należy kurację nawadniającą prowadzić równolegle z odpajaniem cielęcia mlekiem w czasie upałów lub Pectolitem w przypadku wystąpienia biegunki.


    Ilość płynu nawadniającego jaką należy podać zależy od masy ciała cielęcia i stopnia jego odwodnienia. Z poniższego wzoru należy wyliczyć ilość płynu jaką cielę musi wypić poza normalną dawką mleka lub Pectolitu (w przypadku biegunki).

 

       ilość płynu nawadniającego = masa ciała x % odwodnienia / 2

 

Należy przestrzegać ilości zastosowanego preparatu czyli rozpuszczać 25 g Electropecu na litr wody. Podanie dawki elektrolitów bez odpowiedniej ilości wody powoduje przemieszczenie płynów z krwiobiegu do jelit, dodatkowo nasilając odwodnienie organizmu. Odpowiednio zastosowane elektrolity zostają wchłonięte pomagając w odzyskaniu prawidłowej objętości płynów.


    Niezwykle istotny w preparacie nawadniającym jest stosunek sodu i glicyny do glukozy warunkujący ich efektywne wchłanianie. Powinien on wynosić 1:1.


    Będącą skutkiem odwodnienia kwasicę szybko neutralizują zawarte w płynie nawadniającym dwuwęglany. Należy jednak pamiętać, że utrudniają one ścinanie białka mleka w trawieńcu, prowadząc do osłabienia jego wykorzystania. Z tego względu nie należy podawać preparatów alkalizujących z mlekiem, a dopiero w 2 godziny po napojeniu nim.


    Cielęta mogą stracić w krótkim czasie dużo wody i ich życie zależy od tego jak szybko hodowca zareaguje na pierwsze objawy odwodnienia. Electropec nie tylko dostarcza elektrolity, glukozę i substancje przywracające równowagę kwasowo-zasadową, ale zawiera także pektyny oraz garbniki działające wspomagająco w trakcie leczenia zaburzeń pokarmowych. Z tego względu Elektropec jest idealny do stosowania zarówno w czasie upałów jak i w sytuacji zagrożenia odwodnieniem organizmu na skutek wystąpienia biegunek.

 

 

Źródło: Portal Hodowcy

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz