Stado na wolności - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak mówią mieszkańcy Borka i Ciecierzyc tak jest już od 10 lat. Stado dniem i nocą chodzi po nadwarciańskich polach i łąkach, a czasami pojawia się nawet na prywatnych posesjach.

Okazuje się, że właściciel stada ma swoje 2 ha i nie jest w stanie utrzymać stada na własnym polu. Gospodarz ten nie posiada wystarczającej bazy paszowej oraz schronienia dla bydła.

Ludzie zaczynają się bać wolno chodzącego stada, które zaczyna podchodzić do gospodarstw, często wchodzi na wały i blokuje drogi. Mieszkańcy prosili już o pomoc policję. Policjanci szybko dotarli do właściciela zwierząt i skierowali wobec niego wniosek o ukaranie do sądu. Sąd dwukrotnie ukarał hodowcę grzywną, to jednak nie poskutkowało.

Kolejnym problemem jest nieposiadanie przez bydła paszportów i identyfikatorów, a tego wymaga prawo. Oznacza to, że nie wiadomo skąd hodowca ma zwierzęta. Sprawą zajął się lubuski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy próbowali wyegzekwować od hodowcy aby oznakował stado, jak dotąd nieskutecznie.  Sprawa trafiła do sądu i znowu były kary grzywny.

Mieszkańcom próbowały pomóc władze gminy. W sytuacji gdyby zwierzęta były zaniedbane wójt mógłby odebrać bydło hodowcy. Tego jednak nie stwierdzono.

Powiatowy inspektor weterynarii zna problem, od dłuższego czasu próbuje skontaktować się z właścicielem stada. Ten jednak unika kontaktu i nie odbiera korespondencji. W sytuacji gdy inspektorowi nie uda się ustalić pochodzenia zwierząt, niewykluczone, że trzeba będzie je uśmiercić i zutylizować.

Po rozmowach Inspekcji Weterynaryjnej z Agencją Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa, w grudniu, mają zapaść decyzje w sprawie stada.

Źródło: Agrobiznes.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz