Premiera filmu "PGR Obrazy" - dokument o trudnych czasach - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 14 lutego 2018r. odbyła się premiera filmu pt. „PGR Obrazy”, w reżyserii Joanny Warechy. Premiera miała miejsce w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Dokument opowiada o ludziach żyjących w PGR-ach, na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Był to czas transformacji ustrojowej w Polsce. Film oparty został na osobistych doświadczeniach reżyserki, która wychowywała się na terenach Warmii i Mazur, we wsi Grużajny. Z powodu likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych, pół miliona osób zostało pozbawionych pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę całe rodziny dotknięte likwidacją PGR-ów, liczba osób pozostawionych bez źródła utrzymania wzroście do prawie 2 milionów. „O ten film walczyłam naprawdę bardzo długo. Często słyszałam, że to jest temat już nieważny, że problemu już nie ma — komentowała Joanna Warecha”. Mieszkańcy Grużajn zgodnie przyznawali, że problem polikwidacyjny nadal jest zauważalny. Agencja Własności Rolnych Skarbu Państwa została powołana do dysponowania majątkiem dawnych PGR-ów. Instytucja przejęła prawie 5 mln hektarów gruntów rolnych w Polsce, w tym ponad 800 tysięcy na Warmii i Mazurach. Mimo upływu tylu lat można się spotkać z wieloma opiniami, że zabrakło systemowych rozwiązań rekompensujących utratę stanowisk pracy, jak to ma miejsce w przypadku innych branż. Produkcja filmowa walczy z niesprawiedliwymi i niesłusznymi ocenami byłych pracowników PGR-ów.

Podczas premiery obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa w województwie warmińsko-mazurskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Dariusz Wasiela, Zastępca Dyrektora OT KOWR w Olsztynie, który przedstawił uczestnikom działania OT w zakresie wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich.

Źródło: https://ro.com.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz