Biegunki i zaparcia problem w odchowie cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
biegunki-i-zaparcia-problem-w-odchowie-cielat
Biegunki mogą być wywoływane przez różnorakie czynniki. Jednym z nich jest sposób oraz ilość podawania pójła. Aby ustrzec się problemów z biegunkami u młodych zwierzą, zaleca się podawanie cielętom pokarmu o temperaturze 37 - 38 oC. Ważny jest również sposób podawania pójła. Cielęta powinny pić je z wiadra ze smoczkiem, umieszczonego na wysokości ich głowy. Dzięki temu podczas pobierania pokarmu następuje fizjologiczny odruch zamknięcia rynienki przełykowej, przez co pokarm trafia bezpośrednio do trawieńca. Podawanie pójła w nieprawidłowy sposób, skutkuje zaleganiem pokarmu w żwaczu, a przez to jego fermentacją powodującą biegunki. Istotna jest również ilość pokarmu skarmianego na jeden odpój. Zalecania mówią, że jedno- i dwudniowe cielęta powinny otrzymywać siarę w 3-4 porcjach po 1-1,5l. Natomiast zwierzęta w wieku od 3 do 6 dni, powinny otrzymywać pójło trzykrotnie w ciągu dnia w porcjach po 2-3 l. Cielęta tygodniowe powinny płynnie przechodzić na dwukrotny odpój w ciągu dnia, przy jednoczesnym, swobodnym dostępie do wody.

Młode bydło, które ma być materiałem do opasu, często pochodzi z różnych gospodarstw. Zwiększa to ryzyko zawleczenia z zewnątrz infekcji wirusowych i bakteryjnych, bądź inwazji pasożytniczych. Problemem jest również niewyrównanie zwierząt w jednej grupie. Najmłodsze i najlżejsze cielęta mogą być zdominowane przez starsze, co wpływa na nie stresogennie i pogarsza szybkość ich rozwoju.

Ważne jest więc, aby cielęta pochodziły ze sprawdzonego źródła. Grupując je powinniśmy zwracać uwagę aby nie było sytuacji, że jeden osobnik jest zdominowany przez inne, oraz na bieżąco monitorować i korygować grupy. Kojce, w których utrzymywane są zwierzęta, powinny być dezynfekowane po ich zwolnieniu, przez poprzednią grupę.

Domowe sposoby na biegunki

Wielu hodowców, zanim sięgną po farmaceutyki, leczy cielęta domowymi sposobami. Leczenie polega najczęściej na podawaniu młodym zwierzętom naparów roślinnych. Są to zwykle wywary przygotowane z rumianku, kory dębu, szczawiu lancetowatego bądź siemienia lnianego. Niektórzy rolnicy stosują również mąkę ziemniaczaną bądź kawę zbożową.

Domowe sposoby maj swoje potwierdzenie w nauce. Dla przykładu szczaw zawiera flawonoidy oraz garbniki, wykazuje działanie ściągające na błonę śluzową a także przeciwbakteryjne. Wywar w formie kleiku sporządzany z siemienia lnianego, dzięki zawartym w nasionach lnu substancjom śluzowym, działa osłonowo na żołądek i jelita, oraz przeciwzapalnie. Ważne jest, aby sięgając po stare sprawdzone sposoby, pamiętać, że jeśli nie przynoszą one zamierzonych efektów powinniśmy sięgnąć po poradę lekarza weterynarii.

Zaparcia

Przyczyny wystąpienia zaparć, podobnie jak biegunek mogą być różne. Często podczas sekcji ujawniana jest obecność twardego skrzep w przedżołądkach. Jest to wynik błędów przy podawaniu pokarmu lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Do przyczyn zaparć zaliczamy również brak apetytu i osłabiona praca układu pokarmowego. Brak apetytu towarzyszy może być skutkiem różnych schorzeniom. Osowiałe cielęta, nie chcące pobierać pokarmu, są narażone na zaparcia, z powodu małego pasażu treści pokarmowej. Także osłabione działanie mięśniówki przedżołądków oraz zaburzenia w funkcjonowaniu trawieńca mogą skutkować zaparciami.

Leczenie

Zaparcia leczy się najczęściej podając środki przeciwbólowe oraz rozkurczające. Ma to na celu przyniesienie ulgi młodemu zwierzęciu, ponieważ najczęściej zaparciom towarzyszą objawy bólowe. Niektóre zalecania mówią o tym, że dobrze jest podać cielęciu  olej parafinowego, który ma spełnić funkcję podobną do tej, jaką ma siara przy wydalaniu smółki.

 

 

Źródło: Redakcja Bukaciarnia.pl

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz