Polska bliska otrzymania statusu kraju wolnego od BSE - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
polska-bliska-otrzymania-statusu-kraju-wolnego-od-bse
Według przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych (w odniesieniu do BSE) o nadanie takiego statusu może ubiegać się kraj, w którym od daty urodzenia zwierzęcia rodzimego, u którego stwierdzono BSE, upłynęło 11 lat. Najmłodsze zwierzę z BSE urodziło się w Polsce w listopadzie 2005 r. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, o nadanie takiego statusu będziemy ubiegać się na przełomie 2015 i 2016 r. W lutym 2016 r. powinna zebrać się komisja oceniająca złożony wniosek i jeżeli nie pojawią się dodatkowe pytania lub wątpliwości ze strony OIE, to status taki Polska otrzyma w maju 2016 r.

Na liście  krajów  o  nieznacznym  ryzyku  zagrożenia  BSE  są  obecnie zaliczane:  Argentyna,  Australia,  Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Japonia, Kolumbia, Węgry, Islandia, Indie,  Izrael,  Włochy,   Korea  Południowa,  Łotwa,  Luksemburg,  Malta,  Holandia,  Nowa Zelandia,  Norwegia,  Panama,  Paragwaj,  Peru,  Portugalia,  Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Stany Zjednoczone oraz Urugwaj.

Natomiast do krajów tzw. kontrolowanego ryzyka zagrożenia BSE należą: Kanada, Chińskie Tajpej, Kostaryka, Cypr, Czechy, Francja,  Niemcy,  Grecja,  Irlandia,  Lichtenstein,  Litwa,  Meksyk,  Nikaragua,  Polska,  Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Źródło: Top Agrar

Zaloguj się aby dodać komentarz