Ognisko gruźlicy bydła w Polsce - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W gospodarstwie pod Kaliszem zlikwidowano stado bydła liczące 160 sztuk.  Gruźlica zwierząt jest niebezpieczna dla ludzi, ale przy zachowaniu podstawowych środków sanitarnych nic nie powinno nam zagrażać.

Gruźlica bydła to choroba zakaźna i zaraźliwa wywołana przez prątek gruźlicy typu bydlęcego (Mycobacterium bovis). W przebiegu gruźlicy obserwuje się okresowe podwyższenie temperatury ciała, osłabienie, chudnięcie, kaszel, duszność, zmiany wysłuchowe płuc, nawrotowe wzdęcia, zaburzenia ruchowe, powiększenie węzłów chłonnych stwierdzane badaniem zewnętrznym lub przez prostnicę, guzki podskórne. Choroba ma przebieg przewlekły. W stadach dotychczas wolnych od gruźlicy zakażenie nawet u pojedynczej sztuki, bardzo szybko może objąć całe pogłowie stadaNie leczy się zwierząt zakażonych gruźlicą. Bydło, któro reagujuje dodatnio w próbie alergicznej, jak również to, u którego stwierdzono prątki gruźlicy mimo negatywnej reakcji alergicznej, podlega ubojowi z urzędu.

Choroba jest niebezpieczna również dla ludzi, prątki gruźlicy przenoszone są drogą kropelkową. Metodą zabezpieczenia zwierząt przed wniknięciem patogenu do gospodarstwa jest stosowanie się do podstawowych zasad bioasekuracji.

Co ciekawe w przypadku tego ogniska nie stwierdzono typowych objawów gruźlicy. Chorobę ujawniono przypadkowo podczas rutynowych badań bydła w gospodarstwie. Powiatowy Lekarz Weterynarii Joanna Kokot-Ciszewska podjęła decyzję o likwidacji całego stada, uśpiono 160 sztuk bydła ponieważ ryzyko rozprzestrzeniania choroby było zbyt wysokie.  

Istnieje podejrzenie, że jest w powiecie kaliskim jest jeszcze jedno takie ognisko gruźlicy w stadzie liczącym 100 sztuk bydła mlecznego. 

 

 

 

źródło: PPR, TopAgrar

Zaloguj się aby dodać komentarz