Choroba guzowatej skóry bydła coraz bliżej Polski. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
choroba-guzowatej-skory-bydla-coraz-blizej-polski
Wśród chorób zakaźnych bydła o naturze wirusowej, zaliczanych w Europie do „chorób egzotycznych” bo dotychczas nie diagnozowanych, należy choroba guzowatej skóry bydła, LSD (lumpy skin disease).

Zagrożenie jakim jest ta choroba dla hodowli spowodowało, że w Polsce LSD znajduje się w wykazie chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania z mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o „Ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt”. Znajduje się ona w wykazie chorób zakaźnych zwierząt Światowej Organizacji zdrowia Zwierząt (OIE). Wg Dyrektywy 82/894 choroba guzowatej skóry bydła podlega notyfikacji w krajach Unii Europejskiej.

Choroba guzowatej skóry bydła jest wysoce zakaźną chorobą bydła, niekiedy kończącą się padaniem chorych osobników, wywołaną przez wirus. W jej przebiegu na skórze występują zmiany pod postacią twardych bolesnych guzków z martwicą w części środkowej. Tym zmianom skórnym towarzyszy obrzęk tylnych kończyn i powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych. Zmiany chorobowe występują też na błonie śluzowej przewodu pokarmowego, układu oddechowego, rozrodczego i w mięśniach. Wtórne zakażenia bakteryjne zaostrzają i wikłają proces chorobowy.

 

Rozpoznanie

Na podejrzenie choroby na terenach endemicznego jej występowania wskazują objawy kliniczne. Do ostatecznego rozpoznania choroby wykorzystuje się badanie histopatologiczne guzków i badania serologiczne. Do badań laboratoryjnych pobiera się krew, wymazy z gardła, mocz, wycinki zmienionej chorobowo skóry, okolicznych węzłów chłonnych, płuc. 

Chorobę guzowatej skóry bydła należy odróżnić od innych chorób, w przebiegu których mogą występować zmiany skórne.

 

Postępowanie

Podawanie antybiotyków przeciwbakteryjnych jedynie zapobiega i likwiduje wtórne zakażenia bakteryjne. Kraje wolne od choroby chronią się przed jej zawleczeniem kontrolując import bydła, skór, nasienia i tusz.

W krajach, gdzie choroba występuje są stosowane rygory w celu niedopuszczenia do zakażenia stad wolnych od choroby. Ten cel osiąga się stosując ścisłą kwarantannę zwierząt przed ich wprowadzeniem do wolnych od choroby. Ogniska choroby podlegają ścisłej izolacji. W zależności od sytuacji wybija się chore i zakażone zwierzęta i unieszkodliwia ich zwłoki, zwalcza się owady przenosicieli choroby. Miejsce gdzie przebywały zakażone zwierzęta, środki transportu, odkaża się przy użyciu 3% wodnego roztworu fenolu.

W celach profilaktycznych są stosowane szczepienia zwierząt wrażliwych przy użyciu homologicznej atenuowanej szczepionki lub heterologicznej atenuowanej szczepionki. 

 

 Polska jest wolna od choroby guzowatej skóry bydła. Niemniej jednak szczegółowe postępowanie w tej chorobie w razie jej zawleczenia na teren kraju zawiera Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 22 stycznia 2003 r.

 

 

Ogniska choroby są już w Bułgarii i Grecji. Zalecono szczepienia w Chorwacji, Serbii i Rumunii. źródło: www.portalhodowcy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz