Wczesne wykrywanie paratuberkulozy - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wczesne-wykrywanie-paratuberkulozy
Paratuberkuloza jest chorobą odporną na leczenie, o długim okresie wylęgania i częstym przebiegu bez wyraźnych objawów. Zwierzęta często chudną przy zachowanym apetycie, pojawiają się również okresowo biegunki wyniszczające organizm. W Polsce paratuberkuloza znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi rejestracji.
Choroba ta jest często niezauważana w stadzie, widoczne są jednak wywołane przez nią straty ekonomiczne w postaci spadku mleczności, czy zaburzeń w rozrodzie. Ujawnia się ona po 2-3, a nawet 10 latach od zakażenia. W tym czasie zarażeniu może ulec całe stado. Dotychczasowa diagnostyka była długotrwała i często mało wiarygodna. W związku z tym opracowano nową metodę diagnostyczną do której wykorzystywana jest chłonka.

Jedyna trudnością w wykorzystaniu tej metody w praktyce mogą być trudności związane z pobraniem chłonki. Przy odrobinie doświadczenia jest to jednak możliwe do wykonania. Do wykrycia bakterii za pomocą badania PCR wystarczy tylko kilka mililitrów chłonki. Metoda ta wykazuje znacznie większą czułość w porównaniu do tradycyjnych sposobów wykrywania bakterii w kale, krwi, czy mleku.

 

 

Źródło:Łukasz Chmielewski/farmer.pl
Zaloguj się aby dodać komentarz