Komunikat dla rolników - posiadaczy trzody chlewnej z terenów zagrożonych występowaniem ASF - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
komunikat-dla-rolnikow-posiadaczy-trzody-chlewnej-z-terenow-zagrozonych-wystepowaniem-asf
ARiMR wzywa rolników, posiadaczy trzody chlewnej z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy do tej pory nie zarejestrowali posiadania tych zwierząt, aby w terminie do 5 października  2016 r. zgłosili się do biura powiatowego Agencji w celu:-    uzyskania numeru producenta,-    numeru siedziby stada,-    zgłoszenia świń do rejestru.

W przypadku zgłoszenia się we wskazanym terminie nie będą stosowane kary finansowe za wcześniejsze niedopełnienie obowiązków posiadacza zwierząt. Natomiast po dacie 5 października br. prowadzone będą intensywne kontrole gospodarstw. Ujawnienie w ich wyniku posiadania świń bez dopełnienia obowiązku ich zgłoszenia, skutkować będzie nałożeniem kary finansowej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

Z kolei rolnicy z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy mają siedziby stada zarejestrowane w prowadzonym przez ARiMR rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, powinni w terminie 14 dni od otrzymania pisma z Agencji zaktualizować dane w zakresie:

  • numerów identyfikacyjnych poszczególnych grup świń przebywających w siedzibie stada,
  • liczby świń oznakowanych danym numerem identyfikacyjnym,
  • braku świń oznakowanych.
 

Zgłoszeń można dokonać:

Uaktualnienie danych dotyczących stanu pogłowia świń umożliwi podjęcie przez Inspekcję Weterynaryjną skutecznych działań mających na celu zablokowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Rozprzestrzenianie się ASF wiąże się ze stratami ekonomicznymi dla rolnictwa wynikającymi m.in. ze wstrzymania obrotu i eksportu świń, wieprzowiny oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.
Zgłoszenie Inspekcji Weterynaryjnej podejrzenia ASF w siedzibie stada i laboratoryjne potwierdzenie tego faktu gwarantuje posiadaczowi świń uzyskanie pełnego odszkodowania za straty związane z wybuchem choroby w przypadku, gdy przestrzegał ustanowionych zasad bioasekuracji.

Lista terenów zagrożonych występowaniem ASF:

  • w  województwie podlaskim - powiaty: hajnowski, białostocki,  bielski, grajewski, łomżyński,  moniecki, wysokomazowiecki i zambrowski oraz tereny miast: Białystok,  Łomża;
  • w województwie mazowieckim - gminy: Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo w powiecie ostrołęckim; gminy: Korczew, Przesmyki, Paprotnia, Suchożebry, Mordy, Siedlce i Zbuczyn w powiecie siedleckim; gminy: Ceranów, Jabłonna Lacka, Sterdyń i Repki w powiecie sokołowskim oraz powiaty: łosicki, ostrowski i tereny miasta Siedlce;
  • w województwie lubelskim - powiat bialski.

 

 

źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Zaloguj się aby dodać komentarz