Rynek mleka podczas obrad Rady Ministrów UE - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
rynek-mleka-podczas-obrad-rady-ministrow-ue
Minister Marek Sawicki, wnosząc pod obrady kwestie regulacji na rynku mleka,  w tym opłat za przekroczenie kwot mlecznych, zaapelował do ministrów i Komisji Europejskiej o poparcie polskiego wniosku, by sankcje za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015 zostały rozłożone na raty. 

Wcześniejsze propozycje Polski i innych państw członkowskich, by KE wprowadziła korektę współczynnika tłuszczowego, w celu zmniejszenia kar za przekroczenie kwoty mlecznej, nie uzyskały wymaganego poparcia (czyli tzw. większości kwalifikowanej). Obecna propozycja rozłożenia na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych uzyskała poparcie 10 państw członkowskich, jednak część państw zachowuje rezerwę. Komisarz ds. rolnych P. Hogan powiedział, że na świecie nie ma poważnego kryzysu na tym rynku. Cena na mleko w UE wykazuje tendencje spadkowe (średnia cena zmniejszyła się z 40 eurocentów za litr do 32 ec/litr) i zdaniem Komisarza nie jest to jeszcze poziom kryzysowy. Nie wykluczył jednak podjęcia pewnych działań w celu poprawy opłacalności produkcji mleka.

 

Źródło. MRiRW

Zaloguj się aby dodać komentarz