Zamieszanie z certyfikacją ekogospodarstw. Czy musisz ponownie się certyfikować? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
953507_5_d41d_d31686-0_view.jpeg
Zamieszanie związane z certyfikacją wynika z tego, że, że ministerstwo rolnictwa cofnęło firmie Bioekspert upoważnienia do działania w rolnictwie ekologicznym.Powodów tej decyzji nie znamy, nikt nas bliżej o niczym nie informuje, kontakt z firmą jest praktycznie niemożliwy, ale wiemy, że spora grupa rolników może mieć problemy, jeśli na nowo nie certyfikuje się – powiedziała Wrotek i dodała, że konsekwencją może być dla producentów utrata uprawnień do wprowadzania na rynek produktów ekologicznych oraz utrata unijnych dopłat dla ekorolników.Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Małgorzata Książyk poinformowała, że firma Bioekspert odwołała się od decyzji resortu do Sądu Administracyjnego ale nie podała przyczyn cofnięcia tej firmie upoważnienia do certyfikowania ekorolników. Książyk nie podała też, jak dużej grupy ekorolników dotyczą problemy wynikające z braku ważnych certyfikatów.


Z danych wojewody warmińsko-mazurskiego wynika, że nieważne certyfikaty w tym regionie może mieć 1,6 tys. gospodarstw ekologicznych. To bardzo dużo, bo Bioekspert w całym kraju certyfikował – jak podała Wrotek – około 5 tys. rolników. – Organizujemy ze swojej strony spotkania z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolniczej i Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.


Zależy nam, by ta informacja jak najszybciej dotarła do zainteresowanych – zapewniła Wrotek i powiedziała, że ekorolnicy, których dotyczy ten problem, w razie wątpliwości i pytań mogą się zwracać z pytaniami do tych instytucji.Źródło: TVP Info, www.tvp.info

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz