Największe zagęszczenie bydła w województwie podlaskim - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przeciętna obsada krów mlecznych na ha UR wynosi 15,3 szt. Największa wystąpuje w podlaskim - aż 41,6 szt. !

W woj. podlaskim zagęszczenie bydła jest grubo ponad dwa razy większe niż wynosi średnia krajowa. W pierwszym półroczu tego roku pogłowie krów było o 2,3 % większe niż w czerwcu minionego roku. Pogłowie krów mlecznych w pierwszym półroczu tego roku wynosiło 2 233 000 szt. – wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Liczba krów użytkowanych mlecznie wzrosła w trzynastu województwach, w tym w woj. podlaskim. W największym stopniu przybyło krów w woj. kujawsko-pomorskim (11,4 proc.) oraz woj. warmńsko-mazurskim (8,4 proc.). Natomiast największy spadek pogłowia bydła odnotowano w woj. podkarpackim (o 7,3 proc.). Jednak IERiGŻ przewiduje, że w 2. połowie 2018 r. i w 2019 r. pogłowie bydła może ulec nieznacznemu zmniejszeniu.

Obsada bydła w kraju to średnio 15,3 szt. Natomiast w woj. podlaskim zagęszczenie bydła jest grubo ponad dwa razy większe niż wynosi średnia krajowa. Na każde 100 ha przypada 41,6 szt. bydła.
W drugim pod tym względem woj. mazowieckim obsada bydła wynosi 25,8 szt./100 ha, natomiast w woj. warmińsko-mazurskim 19,7 szt/100 ha. 
Najmniejsza obsada krów mlecznych występuje natomiast w województwach położonych wzdłuż zachodniej granicy – np. w woj. zachodniopomorskim jest to 2,8 szt./100 ha, w woj. dolnośląskim 2,9 szt./100 ha, a w woj. lubuskim 3,9 szt./100 ha.
 

źródło: Rynek Mleka, StrefaAgro

Zaloguj się aby dodać komentarz