Możliwe głosowanie ws. zatwierdzenia kukurydzy 1507 - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
mais2.jpg
Krok ten jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie, w której Pioneer Hi-Bred International, Inc. wystąpił przeciwko Komisji Europejskiej. Orzeczono w nim, że Komisja bezprawnie opóźniła głosowanie w sprawie autoryzacji zmodyfikowanej genetycznie (odpornej na owady) kukurydzy 1507 od Pioneer Hi-Bred (obecnie cześć DuPont Pioneer). Komisarze UE będą musieli zdecydować, czy poddać wniosek pod głosowanie Rady w przyszłą środę, 6 listopada.

Jak dotąd na terenie Unii Europejskiej uprawiana jest - głównie w Hiszpanii - tylko jedna odmiana kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie (MON810 od Monsanto). W 9 krajach istnieje zakaz uprawy roślin GMO (Polska, Francja, Niemcy, Austria, Grecja, Węgry, Luksemburg, Włochy, Bułgaria).

 

W marcu 2010 roku UE zezwoliła na uprawę odmiany ziemniaków GMO Amflora od niemieckiego koncernu BASF - na cele przemysłowe. Po krótkim czasie odmiana została wycofana. Inne wnioski o zatwierdzenie uprawy roślin GMO na terenie UE zostały wstrzymane.

 

Projekty KE oraz Rady, zgodnie z którymi kraje miałyby większą swobodę w podejmowaniu decyzji odnośnie blokowania czy też dopuszczania uprawy danej odmiany GMO, utknęły w martwym punkcie w zeszłym roku, a nadchodzące prezydencje w UE - Grecji i Włoch najprawdopodobniej nie otworzą ponownie wniosku.

 

Ze względu na sytuację w UE, Monsanto zawiesił plany rozwoju produkcji upraw genetycznie modyfikowanych w Europie. Również BASF zrezygnował z zatwierdzenia odmian ziemniaków GMO (Amadea, Fortuna i Modena), przenosząc jednocześnie siedzibę jednostki naukowej zajmującej się roślinami z Niemiec do Stanów Zjednoczonych.

 

Autor: farmer.pl, ak
 
 

Zaloguj się aby dodać komentarz