Rynek Tajlandii bardziej dostępny dla Amerykanów - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
rynek-tajlandii-bardziej-dostepny-dla-amerykanow
Jeśli chodzi o mięso z przed 1.04.2017 nadal obowiązuje zakaz eksportu wołowiny z kością. Należy podkreślić, że władze Tajlandii bardzo poważnie traktują wymogi stawiane dla mięsa importowanego bez kości. Zdarzały się zwroty całego transportu z powodu jednego, mało znaczącego powodu.Tajlandia jest dość małym rynkiem zbytu dla Amerykanów, lecz zaobserwować można rosnące zainteresowanie tajskim rynkiem również wśród innych krajów. Przyczyną takiego zjawiska mogą być liczne punkty gastronomiczne i sprzedawcy detaliczni zainteresowani kupnem amerykańskiej wołowiny.

Amerykanie nadal jednak nie będą mieli w tym kraju zbytu na podroby i przetwory wołowe. Pomimo zakazu na podroby Amerykanie próbują wyjaśnić klasyfikację tych towarów, licząc na rynek zbytu dla jakiejś grupy producentów podrobów, dostarczanych z USA.

Zaloguj się aby dodać komentarz