Kilogram mleka kosztuje mniej niż złotówkę. A ma być jeszcze gorzej - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kilogram-mleka-kosztuje-mniej-niz-zlotowke-a-ma-byc-jeszcze-gorzej
Jednym z czynników mających wpływ na bieżącą sytuację w tej branży było embargo na mleko i produkty mleczarskie wprowadzone przez Federację Rosyjską w sierpniu 2014 r. Zniesienie kwotowania mleka obowiązujące od 1 kwietnia br. jeszcze bardziej pogłębiło kryzys. Sytuację pogorszyło jeszcze zachowanie sieci handlowych, które naciskały na mleczarnie, aby te obniżyły ceny mleka.

  - W ostatnich miesiącach jedna z sieci handlowych wystosowała pismo do kilku mleczarni. Cztery z nich uległy presji i obniżyły ceny skupu o 0,15-0,20 zł za kg mleka - mówiła Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców i Producentów Mleka, podczas konferencji branżowej zorganizowanej w Warszawie.

- Od stycznia zeszłego roku cena mleka systematycznie spada. W kwietniu średnio za kilogram surowca płacono 1,16 zł. W czerwcu zanotowano kolejne spadki. Aktualnie niektóre mleczarnie płacą poniżej 1 zł za kg mleka, co oznacza, że większość polskich gospodarstw produkuje poniżej wskaźnika opłacalności - dodała Dorota Śmigielska.

Europejski i polski rynek mleka jest niestabilny oraz nieprzewidywalny. Według prognozy Agencji Rynku Rolnego dopiero od września ceny zaczną wzrastać, a do tego czasu mogą nadal spadać.

 

Źródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz