Umowa o wolnym handlu z Indonezją. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
umowa-o-wolnym-handlu-z-indonezja
- Indonezja i kraje ASEAN to dla polskiego mleczarstwa niezwykle interesujący rynek, z potencjałem konsumenckim większym niż cała Europa. Dlatego powinniśmy jak najszybciej zaznaczyć tam naszą obecność. W czasie mojej listopadowej wizyty w Indonezji z Komisarzem Philem Hoganem, miałam okazję spotkać się z wieloma lokalnymi importerami, którzy podkreślali wysoką jakość europejskich produktów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się mleko w proszku oraz skondensowane mleko, które Indonezyjczycy uwielbiają – powiedziała Dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

 

 

Głównym produktem mleczarskim eksportowanym z Polski do Indonezji jest serwatka w proszku oraz odtłuszczone mleko w proszku.Indonezja była jednym z największych odbiorców polskich produktów mleczarskich spośród krajów trzecich (spoza UE) w okresie I-X 2016 roku.

Celem przygotowania stanowiska, branża mleczarska została poproszona o przedstawienie następujących kwestii:

  • wykazu produktów mleczarskich, które powinny być objęte zwiększeniem preferencyjnego dostępu do rynku indonezyjskiego,
  • informacji na temat barier w dostępie do rynku Indonezji (w szczególności, weterynaryjnych i fitosanitarnych),
  • wykazu produktów, w zakresie których istnieje zagrożenie dla produkcji krajowej ze strony nadmiernego importu z Indonezji.

 

 

 

 

źródło: AgroNews

Zaloguj się aby dodać komentarz