Grudzień pod znakiem dalszego wzrostu cen zakupu żywca wołowego w ubojniach - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W okresie przedświątecznym na rynku wołowiny utrzymała się trwająca od września ubr. tendencja wzrostowa cen bydła w skupie i dotyczyła wszystkich głównych kategorii bydła.

Wg danych MRiRW średnia cena zakupu bydła ogółem w grudniu ubr. wyniosła 11,99 zł/kg wbc i była o 0,9% wyższa niż przed miesiącem. Wśród kategorii bydła najwyższy miesięczny wzrost odnotowano w skupie byków > 24 m-cy który wyniósł 1,3% do 12,62 zł/kg wbc oraz byków w wieku 12-24 m-ce o 1,0% do 12,67 zł/kg wbc. Kolejną kategorią były krowy z miesięcznym wzrostem ceny zakupu o 0,6% do 10,11 zł/kg wbc oraz jałówki >12 m-cy z miesięcznym wzrostem ceny o 0,5% do 12,91 zł/kg wbc. Jedyną kategorią której średnia miesięczna cena zakupu spadła w grudniu ubr. było młode bydło w wieku 8-12 m-cy. Spadek tej ceny wyniósł 1,4% do 11,92 zł/kg wbc.

Mimo uzyskanego wzrostu cen bydła w analizowanym miesiącu w stosunku do cen sprzed roku pozostawały one nadal na poziomie niższym. I tak, średnia cena za bydło ogółem w stosunku rocznym była niższa o 6,7%, za bydło w wieku 8-12 m-cy  o 12,9%, za byki w wieku 12-24 m-ce o 8,3%, za krowy o 6,9% oraz za jałówki powyżej 12 m-cy o 3,0% .

Poziom opisywanych cen przedstawiono poniżej na wykresie nr 1.

 

Rys. 1. Średnie miesięczne ceny skupu bydła w ubojniach w Polsce w roku 2019

grudzien

Autor: Krzysztof Seredyn

 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Zaloguj się aby dodać komentarz