Czy lipiec będzie miesiącem trwałego przełomu cen w skupie bydła? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wg danych MRiRW od III dekady lipca br. w skupie bydła po długim okresie spadkowym notowane były wzrosty cen bydła a szczególnie młodych byków.

W ostatnim tygodniu lipca tj. w okresie 29.07-4.08.2019  średnia cena zakupu bydła ogółem wyniosła 11,28 zł/kg wbc i była o 1,5% wyższa niż przed miesiącem oraz o 2,5% wyższa niż przed dwoma tygodniami lecz o 1,6% niższa niż przed miesiącem.

Najwyższe wzrosty cen notowane były w skupie byków w wieku 12-24 m-ce, które wyniosły w okresie tygodniowym 3,1%, w okresie dwutygodniowym 4,5%  a w okresie 1 miesiąca były wyższe o 1,1%. W skupie jałówek i krów w analizowanym miesiącu notowano zarówno nieznaczne spadki jak i wzrosty cen jednak z tendencją wzrostową szczególnie jałówek.

Mimo jednak zmiany tendencji na wzrostową w III dekadzie lipca średnia cena za cały miesiąc bydła ogółem wyniosła 11,03 zł/kg wbc i była o 6,2% niższa niż przed miesiącem. Najwyższy miesięczny spadek średnich cen zakupu w analizowanym miesiącu wystąpił w skupie krów o 6,9% następnie byków w wieku 12-24 m-ce o 6,0% i jałówek o 4,5%. Poziom tych cen przedstawiono poniżej na wykresach.

 

Rys. 1. Średnie ceny zakupu byków w wieku 12-24 m-ce w latach 2015-2019 (zł/tonę wbc)*

*-Źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej (MRiRW).

 

Rys. 2. Średnie miesięczne ceny skupu bydła w ubojniach w roku 2019.

 

 

Autor: Krzysztof Seredyn

 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Zaloguj się aby dodać komentarz