Rynki światowe: Argentyna, Australia, USA - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
raport.jpg
WZROST UBOJÓW BYDŁA W ARGENTYNIE


W pierwszych dwóch miesiącach br. Argentyńczycy ubili 2,16 mln sztuk bydła, tj. o 17% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W 2012 r. udział bydła płci żeńskiej w ubojach bydła ogółem ukształtował się na poziomie 39,5%. Okazuje się, że w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. poziom ubojów bydła płci żeńskiej był nadal równie wysoki, co stawia po znakiem zapytania dalszą przebudowę stada tych zwierząt w Argentynie. W okresie styczeń-luty br. liczba ubojów zwierząt płci żeńskiej zwiększyła się o 8,1%, osiągając 42,5% udział w obojach ogółem bydła. Dzięki wzrostowi liczby ubijanego bydła, zwiększyła się produkcja wołowiny w Argentynie, o 18% do 490 tys. ton. W tym samym okresie wzrosła również konsumpcja tego gatunku mięsa o 8% do 60,3 kg/osobę, co pozwoliło na zagospodarowanie zwiększonego poziomu produkcji mięsa wołowego.

 


AUSTRALIJCZYCY KONTYNUUJĄ EKSPANSJĘ EKSPORTU WOŁOWINY NA RYNEK CHIŃSKI, ROŚNIE HANDEL MIĘSEM OWCZYM


W marcu br. Australijczycy kontynuowali zwiększone wysyłki wołowiny na rynek chiński. W poprzednim miesiącu do Chin trafiło 12,3 tys. ton mięsa wołowego, tj. o 3,8% więcej niż w lutym oraz 27-krotnie więcej niż przed rokiem. Australijski eksport do Chin przewyższył poziom dostaw do Korei Południowej, umieszczając ten kraj na trzecim miejscu wśród największych odbiorców mięsa wołowego z Antypodów. W I kwartale br. Australijczycy wyeksportowali do Państwa Środka łącznie 28,6 tys. ton mięsa wołowego. W marcu br. Australia wysłała do Chin także 6,1 tys. ton mięsa owczego, tj. o 109% więcej niż przed rokiem. Dostawy jagnięciny wzrosły o 13% do 2,7 tys. ton, wyprzedzając po raz pierwszy miesięczny poziom wysyłek na rynek amerykański. Tym samym Chiny stały się najważniejszym rynkiem zbytu na australijską jagnięcinę w marcu br. Dostawy mięsa baraniego z Australii na rynek chiński przekroczyły w marcu br. trzeci raz z rzędu 3 tys. ton, i tym samym były ponad pięciokrotnie większe niż przed rokiem.

 


USA – KONTYNUACJA TRENDÓW W EKSPORCIE WOŁOWINY ZE STYCZNIA BR.


W lutym br. eksport wołowiny z USA kontynuował trendy zapoczątkowane jeszcze w poprzednim roku, tj. rosła wartość eksportowanych towarów, malał natomiast wolumen sprzedaży. Łączna wartość wyeksportowanej wołowiny z USA w lutym br. zwiększyła się o 5,1% do około 430 mln USD. Wolumen eksportu obniżył się jednak o niecały 1% do 86,4 tys. ton. Na wzrost wartości eksportu złożyła się zwiększona sprzedaż do Kanady, Hongkongu, Japonii i na Tajwan. W lutym br. spadła natomiast znacząco sprzedaż tego gatunku mięsa do Meksyku oraz na rynek rosyjski. W przypadku Rosji spadek eksportu to wynik impasu związanego z handlem mięsem produkowanym z użyciem raktopaminy. 


Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: USMEF z dn. 20.03.13

 

Zaloguj się aby dodać komentarz