Wzrost produkcji wołowiny w Unii Europejskiej - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Produkcja wołowiny w pierwszym kwartale 2018 r. wzrosła o 2% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. 

 Po 2017 r. w którym produkcja wołowiny w Unii Europejskiej wzrosła o 0,1%, eksport wzrósł o 9,1%, import spadł o 6,2% a konsumpcja wołowiny spadła o 0,7%, w 2018 r. według analityków trendy mogą się odwrócić.


W pierwszym kwartale 2018 r. główni producenci wołowiny na świecie również zwiększyli swój eksport. Najlepszy wynik osiągnęła Brazylia, głównie poprzez zwiększenie wywozu do Chin, Hong Kongu, Egiptu oraz EU. Pozostali producenci, tacy jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Nowa Zelandia i Paragwaj również zwiększyli eksport na te rynki, co zmniejsza globalny popyt na europejską wołowinę.

Jest to jeden z czynników, na podstawie których zakłada się, że eksport z UE w całym 2018 r. zmniejszy się o 6%. Podczas gdy eksport spada, import wołowiny do UE rośnie. Podczas pierwszych czterech miesięcy import wołowiny do UE wzrósł aż o 20% r/r.

Spodziewany wzrost importu wołowiny w 2018 r. wynosi 8% r/r.

Głównym beneficjentem będą kraje z Ameryki Południowej, które będą odpowiadać za 75% całego importu wołowiny. Liderem wzrostu jest Argentyna, która zwiększyła swój eksport wyrażony wolumenowo do UE w pierwszym kwartale aż o 40% oraz Brazylia, której eksport do UE wzrósł o jedną trzecią.

Ceny wołowiny w UE pozostają stabilne. Ceny cieląt na początku lipca spadły o 2,5% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Największą stabilnością charakteryzują się ceny jałówek, które od początku roku są na poziomie zbliżonym do 3,9 euro za kg, podobnie do średniej wieloletniej. Ceny krów od drugiego kwartału 2017 r. są dosyć stabilne, oscylując między 2,9 a 3,05 euro za kilogram.


 

 

źródło: StrefaAgro

Zaloguj się aby dodać komentarz