Amerykańscy eksporterzy wołowiny znajdują niszę w Chinach - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

CHINY - Do końca września, eksport amerykańskiej wołowiny do Chin osiągnął około tysiąca ton za wartość w sumie 12,5 miliona dolarów, od momentu zniesienia zakazu eksportu w maju.

Kraj ten potencjalnie stanowi 2,6 miliarda dolarów amerykańskiego rynku produktów z wołowiny, więc eksport USA ma wiele możliwości wzrostu.

Eksperci branżowi przypisują jednak powolny wzrost dwóm głównym czynnikom: niskiej podaży i sporym cenom.

Wołowina eksportowana do Chin musi spełniać surowe wymagania, w tym brak hormonów wzrostu. Obecnie dostawy spełniające te wymagania są raczej niewielkie, a hodowla bydła, która spełnia te normy, trwa około dwóch lat, począwszy od cielaka, powiedział Pete Bonds, ranczer w Saginaw w Teksasie.

Pan Bonds powiedział, że chociaż potrzeba czasu na opracowanie produktów z wołowiny specyficznych dla Chin, spełnienie chińskiego wymogu również zwiększa koszty.

"Mieliśmy nadzieję, że uda nam się wyeksportować dużo wołowiny do chińskiej klasy średniej, ale nie używając hormonów wzrostu cena będzie wygórowana, a obecnie większość amerykańskiej wołowiny sprzedawana jest tylko w dużych miastach takich jak Szanghaj i Pekin" - powiedział Bond Bonds.

"To bardziej luksusowa rzecz w Chinach, zamiast być codziennym źródłem białka dla Chińczyków" - powiedział Bonds.

Jednak Chińczycy są dość stronniczy od amerykańskiej wołowiny ze względu na jej niezwykłe cięcie marmuru.

"Reszta świata produkuje wołowinę trawiastą (karmioną), mamy luksus karmienia bydła zbożem przez 150-180 dni w celu wyprodukowania marmurkowej wołowiny, amerykańska wołowina jest bardziej soczysta, delikatniejsza i smaczniejsza" - powiedział Bonds.

Powiedział, że ostatnie badania pokazują, że tłuszcz marmurowy jest zdrowszy niż tłuszcz z innej części bydła, podobnie jak oliwa z oliwek.

S & S AgriSource, firma z siedzibą w Houston, eksportująca wołowinę do Chin, testuje rynek. Eksportuje wołowinę z Ameryki Południowej do Chin i wykorzystuje swoją dostępną sieć dystrybucji, aby zdobyć udział w rynku dla amerykańskiej wołowiny.

"Obserwujemy wysoki entuzjazm dla amerykańskiej wołowiny z Chin, wielu jest zainteresowanych", powiedziała Jane Shi, specjalista ds. Zakupów w S & S AgriSource. "Podawaliśmy ceny dystrybutorom w Chinach, ponieważ ze względu na wysoką cenę nie podjęli jeszcze decyzji o wydaniu zamówienia, ale jesteśmy bliscy zawarcia umowy".

Pani Shi powiedziała, że w porównaniu z wołowiną, którą firma eksportuje do Chin z Ameryki Południowej, amerykańska wołowina jest trzy do czterech razy droższa.

"Amerykańska wołowina jest pyszna, ale ile osób jest skłonnych zapłacić cenę?" Musimy się dowiedzieć - powiedziała Shi.

Przy dużych rozmiarach w Chinach potencjał jest nie do odparcia, pomimo ogromnej ceny. S & S AgriSource współpracuje z farmą w Teksasie, aby zebrać kilka sztuk bydła spełniających chińskie wymagania. Chcą być gotowi, gdy rynek kwitnie.

Pan Bonds prowadzi kilka tysięcy cieląt w chińskim programie na swoim ranczu. Kiedy kupują od niego cielęta, mają możliwość wyboru pozostania w programie chińskim, czy nie.

Podczas gdy wielu lokalnych ranczerów wciąż czeka, aby zobaczyć, jak rynek chiński się rozwinie, pan Bonds widzi coraz więcej osób, które zgadzają się z chińskim programem.

"Ostatnia grupa przyjechała i kupiła tysiąc cieląt, a następnie wysłała je do stoczni w Kansas, kupili cielęta z zamiarem wyprodukowania wołowiny dla Chin" - powiedział Bonds.

 Źródło: TheCattleSite 

Komentarze   

#1 Beata Jażdżyk 2017-11-21 14:02
Super artykuł! :lol: :lol:

Zaloguj się aby dodać komentarz