Polska zabiega o otwarcie rynku Iraku dla polskiej wołowiny - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na spotkaniu ministrów rolnictwa Polski i Iraku poruszony został temat postępu naukowego i innowacji w rolnictwie oraz otwarcie rynku Iraku na polską wołowinę.

Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem. Spotkanie miało na celu omówienie możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa.

"Podczas rozmów ustaliliśmy obszary, w których chcemy współpracować. Jak obiecał minister Zaidan, w najbliższych dwóch tygodniach otrzymamy projekt memorandum. My również przedstawimy swoje propozycje i sądzę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy takie memorandum zostanie podpisane" - powiedział Jurgiel po spotkaniu. Dodał, że Polska zabiega o otwarcie irackiego rynku wołowiny i drobiu, co jest dla naszego kraju bardzo ważne.

"Deklarowaliśmy także współpracę w zakresie postępu naukowego, innowacji, przekazywania doświadczeń instytutów i gospodarstw rolnych, co z kolei jest bardzo potrzebne Irakowi" - powiedział Jurgiel.

Podczas spotkania minister Iraku mówił o konieczności podjęcia znaczących inwestycji przez Irak w celu odbudowy sektora rolno-spożywczego. Wyraził nadzieję na szeroką współpracę polskich podmiotów w modernizację irackiego rolnictwa.

"To bardzo dla nas ważna wizyta. Pragniemy odbudować nasze relacje handlowe. Irak był jednym z najważniejszych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie w latach 70. i 80. Chcemy właśnie wrócić do tego poziomu a nawet jeszcze go zwiększyć" - podkreślił iracki minister rolnictwa.

Obaj ministrowie uważają, że jest potrzeba podpisania porozumienia o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Irakiem.

W 2016 r. wielkość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Iraku wyniosła 27,7 mln euro, co oznaczało 13-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. W 2016 r. polskie sery i twarogi były najważniejszym polskim produktem eksportowanym na rynek iracki.

Źródło: pap

Zaloguj się aby dodać komentarz