Prognozy dla unijnego rynku wieprzowiny i wołowiny - analiza - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak wynika z najnowszego raportu Short term outlook for EU agricultural markets in 2017 and 2018 produkcja mięsa wieprzowego w UE w 2017 r. wyniesie 23,5 mln t, wobec 23,8 mln t w 2016 r., co oznacza spadek o 1,1% w relacji rocznej. Z kolei w 2018 r. oczekuje się nieznacznego wzrostu unijnej produkcji, która prognozowana jest na 23,7 mln t - podała Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

- W 2017 r. w związku ze spadkiem produkcji i wzrostem cen mięsa wieprzowego w UE, a także załamaniem się eksportu do Chin, oczekuje się zmniejszenia wolumenu unijnego eksportu o 9% do 2,56 mln t. Od stycznia do lipca br. Chiny zakupiły 788,3 tys. t produktów wieprzowych, czyli aż o 32% mniej r/r. Spadek ten został częściowo zrekompensowany wzrostem eksportu do Japonii (+7%), Korei Południowej (+26%) i na Filipiny (+15%) - dodaje Magdalena Kowalewska.

W 2018 r., w związku z prognozowanym wzrostem produkcji, wolumen eksportu będzie nieco większy (+3%) i wyniesie 2,64 mln t.

Eksperci KE przewidują, że w kolejnych dwóch latach unijna konsumpcja pozostanie na stabilnym poziomie – 31,9 kg/os. w 2017 r. i 32,0 kg/os. w 2018 r.

Tymczasem według prognoz Komisji Europejskiej w 2017 r. produkcja wołowiny będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie i wyniesie 7,89 tys. t.  - W ciągu ostatnich trzech lat produkcja wołowiny była napędzana głównie przez restrukturyzację sektora mleczarskiego. Jednak ze względu na relatywnie wysokie ceny mleka, widoczne są już pierwsze oznaki spowolnienia. Wyjaśnia to stabilizację produkcji wołowiny w 2017 r. i przewidywany spadek, o 0,5%, w 2018 r. Wzrost wydajności w sektorze mleczarskim jest głównym czynnikiem powodującym prognozowany spadek produkcji mięsa wołowego - podaje Magdalena Kowalewska.

Jak dodaje, eksport nadal jest ważnym czynnikiem wspierającym unijne ceny mięsa wołowego. W pierwszych siedmiu miesiącach br. eksport z UE wzrósł o 25% (r/r) i napędzany był głównie przez zakupy ze strony Hongkongu, Algierii, Izraela, czy też Filipin. W związku z tym oczekuje się, że w 2017 r. wolumen wywozu mięsa wołowego z UE wzrośnie o 10% do 268 tys. t. Rozwój eksportu wołowiny w 2018 r. jest trudny do przewidzenia, ale zakłada się, że UE będzie w stanie utrzymać swój udział w handlu międzynarodowym, a eksport wyniesie 271 tys. t.

- W związku ze zmniejszoną podażą, konsumpcja mięsa wołowego w UE w 2017 r. zmniejszy się nieznacznie (-0,4%) i wyniesie 7,91 mln t, czyli 10,8 kg/os. Mniejsza produkcja w 2018 r. może przyczynić się do dalszego spadku konsumpcji, nawet pomimo oczekiwanego wzrostu importu - mówi ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.

Źródło: Agrobiznes.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz