Żywiec wołowy jest tańszy, ale wkrótce może się to zmienić - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zywiec-wolowy-jest-tanszy-ale-wkrotce-moze-sie-to-zmienic
Mięso wołowe z Polski zanim trafi do Anglii, Szkocji i Irlandii jest przygotowywane tj. przerabiane i pakowane w Holandii. To właśnie tam trafia nasz żywiec, głównie krowy mieszańcowe. Obecnie jednak, jak informuje TVP 1, popyt i ceny na nasze bydło zmalały.

  Kilogram żywca rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, która jest najtańsza, wynosi obecnie 7-7,5 zł brutto. Bydło ras mieszanych mleczno-mięsnych jest o złotówkę droższe i kosztuje 8-8,5 zł/kg. Za buhaje czystorasowe rasy hereford hodowcy mogą otrzymać 8,5-9 zł/kg. Najdroższa jest rasa limousine, za którą zakłady płacą 10-10,5 zł/kg.

Bydło czystych ras mięsnych tj. hereford czy limousine jest eksportowane z Polski głównie do Francji czy Belgii, gdzie wytwarzane jest z nich mięso kulinarne najwyższej jakości. Wołowinę wysyłamy do Hiszpanii, a także sporo do Włoch i Grecji oraz na Bliski Wschód np. do Libanu.

Wołowina z Polski jest także pożądana w Turcji. Tamtejsze zakłady już od kilku tygodni przymierzają się do importu naszego mięsa. Na razie nie wiadomo jednak ile będą w stanie za nie zapłacić. Jak informuje TVP 1 nieoficjalnie mówi się, że będą to bardzo wysokie ceny, co może także poprawić sytuację na krajowym rynku.

 

Źródło: AgroPolska

Zaloguj się aby dodać komentarz