Kiedy odzyskamy dawne rynki zbytu mięsa halal? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kiedy-odzyskamy-dawne-rynki-zbytu-miesa-halal
Po ponad czterech miesiącach od decyzji Trybunału Konstytucyjnego, przywracającej ubój rytualny w naszym kraju, istnieją duże problemy z eksportem wołowiny halal. Jak twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszających przetwórców mięsnych, taka sytuacja wynika z zajęcia rynku przez konkurencją. Stosunkowo krótki okres podczas którego polskie ubojnie nie były w stanie eksportować mięsa halal, wystarczył aby naszych kontrahentów przejęła konkurencja.Trudny powrót na rynki

Przedstawiciele producentów jak i przetwórców są zgodni, że wprowadzenie zakazu uboju zaprzepaściło wiele kontaktów handlowych, których odzyskanie będzie wymagało wiele wysiłku i czasu. Niestety stara prawda, że łatwiej się niszczy niż buduje, znów się sprawdziła. Rynek bliskowschodni sukcesywnie "podbijany" przez polską wołowinę, z powodu decyzji urzędniczych zakazujących w naszym kraju uboju bez ogłuszania, został zajęty przez innych dostawców.

Aby odzyskać dawnych odbiorców, należy najpierw zadbać o odbudowę zaufania do naszego kraju jako dostawcy wysokojakościowej wołowiny, pozyskiwanej według zasad halal. Aby do tego doszło niezbędne są długotrwałe negocjacje oraz wizytacje polskich ubojni, przez przedstawicieli bliskowschodnich odbiorców. Cały proces przedłuża się z powodu specyficznego podejścia arabskich kontrahentów do zawierania kontraktów oraz problemy z przyjazdem związane m.in. z uzyskiwaniem przez nich wiz.

Przedsiębiorcy z krajów bliskiego wschodu przyzwyczajeni są do zawierania umów, dopiero po dokładnym przenalizowaniu kontraktu, co wiąże się m.in. z osobistym sprawdzaniem zakładów, w których przeprowadzany jest ubój. Takie podejście odróżnia arabskich kontrahentów od np. zachodnich przedsiębiorców, z którymi umowy zawierane są czasem w czasie jednej rozmowy telefonicznej. O bliskowschodnich odbiorców warto jednak walczyć, są to bowiem konsumenci doceniający wołowinę wysokiej jakości, za którą są gotowi zapłacić wysoką cenę.

 

Autor: Zespół Bukaciarnia.pl

Pełna treść artykułu:

http://www.bukaciarnia.pl/kiedy-odzyskamy-dawne-rynki-zbytu-miesa-halal.html

Zaloguj się aby dodać komentarz