Ceny wołowiny na rynku wspólnotowym w październiku br. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ceny_ue.jpg
W minionym miesiącu średnia cena reprezentatywna wołowiny (młodego bydła klasy R3) dla całej Unii zwiększyła się w stosunku do sierpnia br. o 3,3%, natomiast w stosunku do października 2010 roku wzrosła o 15,1%. W październiku br. średnia cena tusz z bydła dorosłego R3 w krajach UE kształtowała się na poziomie 361,24 euro za 100 kg (wzrost o 2,2% w stosunku do średniej ceny z września br.), stanowiąc blisko 162% ceny bazowej. W Polsce wynosiła ona około 313,83 euro za 100 kg. 

W październiku br. w stosunku do sierpnia br. wzrosły ceny reprezentatywne wołowiny we wszystkich krajach UE, za wyjątkiem Litwy (-4,0%), Grecji (-1,9%), Szwecji (-1,8%) oraz Danii (-1,6%). Największy wzrost cen zanotowano we Francji (+6,1%), we Włoszech (+4,5%), w Hiszpanii (+4,3%), w Holandii (+2,7%) oraz w Austrii (+2,6%) i w Niemczech (+2,1%). Cena wołowiny w Polsce kształtowała się na poziomie o 13,2% niższym od średniej dla całej Wspólnoty oraz o 14,8% niższym w stosunku do ceny w Niemczech i o 13,5% niższym niż we Francji.

 

Od początku br. ceny wołowiny w UE utrzymują się na pułapie średnio o 10% wyższym w stosunku do cen z 2010 roku. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach obserwować będziemy dalszy wzrost cen na rynku wołowiny w Unii. Będą one rosły prawdopodobnie aż do Bożego Narodzenia, a także w 2012 roku. Wzrost cen to wynik silnego popytu utrzymującego się na wołowinę na rynku światowym i równocześnie ograniczonych możliwości eksportowych krajów z Ameryki Południowej. Należy zaznaczyć, że eksport wołowiny z Unii, który korzystnie wpływa na ceny, rośnie w br. w równie szybkim tempie, jak w 2010 roku.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

Zaloguj się aby dodać komentarz