OSI Poland zwiększa eksport wołowiny do Włoch - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
sennik-wolowina.jpg
Włochy to trzeci producent wołowiny w Europie (980 tys. ton). Według włoskiego GTIS w ciągu ostatnich dwóch lat import wołowiny na rynku włoskim nieznacznie zmalał o ok. 5 proc. z 426 tys. ton w 2011 r. na 398 tys. ton w 2103 r., jednak polski udział w tym okresie wzrósł o prawie 50 proc., z 42 tys. ton do 62 tys. ton.
Polska, razem z Holandią, jest już drugim eksporterem wołowiny na ten rynek po Francji. Francja pozostaje największym eksporterem (86,7 tys. ton), choć wartość jej eksportu spadła o 7 proc. Znaczący spadek eksportu o ponad 20 proc. zanotowały Niemcy (z 62 tys. do 48 tys. ton).

- Do Włoch eksportujemy głównie ćwierci wołowe, systematycznie wzrasta jednak sprzedaż elementów - mówi Adrian Piotrowski, dyrektor handlowy OSI Poland. - W pierwszym kwartale wyeksportowaliśmy 750 ton produktów, co oznacza 300 proc. wzrost w porównaniu do tego samego okresu 2013 r. - dodaje.

- We Włoszech Polska jest postrzegana na równi z Francją, jako kraj prowadzący tradycyjny chów bydła. Tym samym nasza wołowina spotyka się z dużym uznaniem - wskazuje Piotr Antkowiak. - Planujemy wzrost eksportu do Włoch w całym roku o 50 proc. - zapowiada.

 

 

Źródło:ŁR/portalspozywczy.pl

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz