Badane ewentualne zanieczyszczenia produktów pochodzenia zwierzęcego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
z13398437qbadanie-probek-miesa.jpg
- W skutek wykrycia niespełnienia wymogów Unii Celnej i Federacji Rosyjskiej przez wwożone towary, właściwe władze wprowadzą wzmożone badania laboratoryjne na produkty wytworzone w dwóch zakładach, natomiast w stosunku do trzeciego zakładu wzmożone kontrole laboratoryjne zostały wprowadzone od 9 sierpnia 2013 roku. Charakter wykrytych niezgodności nie musi wskazywać na problemy z zachowaniem higieny w samych zakładach, gdyż zanieczyszczenie mogło nastąpić również na etapach transportu lub załadunku i rozładunku mięsa - podaje GIW.


Do 12 sierpnia Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie nie otrzymał od właściwych władz rosyjskich informacji o tych przypadkach. Nie mniej jednak zastępca GLW polecił właściwym wojewódzkim lekarzom weterynarii niezwłocznie podjęcie stosownych działań wyjaśniających i zapobiegawczych.

 

- W ramach ww. działań polecono przesłanie wyników badań laboratoryjnych, pobranych przez zakład próbek, z eksportowanych do Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach partii towarów, przeprowadzenie analizy zagrożeń i możliwych źródeł stwierdzonego zagrożenia, sprawdzenie przez właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej opracowanych procedur zakładowych oraz ich stosowanie, zwiększenie częstotliwości pobierania próbek do badań dla kwestionowanych parametrów co najmniej dla 10 następnych wysyłek. Dodatkowo polecono pobranie urzędowych próbek przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, celem sprawdzenia higieny procesu w zakwestionowanych zakładach podaje GIW.

 

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii informuję, że od stycznia do czerwca, polskie zakłady wyeksportowały 1297 wysyłek mięsa na rynek Federacji Rosyjskiej, wśród których właściwe władze rosyjskie stwierdzają średnio 2-3 uchybienia miesięcznie na 200-300 wysyłek. Ponadto 9 sierpnia 2013 roku właściwe władze rosyjskie poinformowały o wprowadzeniu wzmożonych kontroli laboratoryjnych dla zakładów działających na terenie 18 innych państw eksporterów mięsa do Federacji Rosyjskiej.

 

 

 

Autor: farmer.pl
 
 

Zaloguj się aby dodać komentarz