Rolnik nie zapłaci za szkodę wyrządzoną przez psa, ale… - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ubezpieczyciele zapłacą za szkodę wyrządzoną przez psa wykorzystywanego użytkowo w gospodarstwie rolnym. Taka orzekł sąd najwyższy. Do tej pory bywało tak, że niejednokrotnie za szkody wyrządzone przez psa musiał zapłacić rolnik z własnej kieszeni.

Psy pełnią bardzo ważną rolę na gospodarstwach, strzeżą go, pilnują maszyn, zbiorów, bardzo często pełnią też rolę psów pasterskich. Pełnią więc rolę niezbędną w funkcjonowaniu gospodarstwa, będąc jego elementem.

Sąd najwyższy jednoznacznie określił, że jeżeli pies jest elementem funkcjonalnym tego gospodarstwa rolnego, to takie odszkodowanie z tego ubezpieczenia OC rolnika przysługuje. W sytuacji gdy do wypadku z udziałem psa rolnika dojdzie wystarczy podać poszkodowanemu nr swojej polisy ubezpieczeniowej.

Należy jednak pamiętać o istniejącym wyjątku. Jeżeli sprawcą zdarzenia będzie pies hodowany dla przyjemności „kanapowiec”, w takich sytuacji ubezpieczenie nie pokryje kosztów szkód wyrządzonych przez psa.

Dodatkowo osoby, które były w przeszłości poszkodowane przez czworonoga użytkowanego w gospodarstwie, a ubezpieczyciele odmówili im wypłacenia odszkodowania, a termin przewidzenia roszczeń nie minął, również mogą zwrócić się do ubezpieczyciela o rekompensatę.

Zaloguj się aby dodać komentarz