Zmiany w systemie ubezpieczeń - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zmiany-w-systemie-ubezpieczen
Od tego roku obowiązują nowe zasady w systemie ubezpieczeń dla rolników. Właściciele gospodarstw mogą ubezpieczać swoje uprawy pakietowo lub od pojedynczej straty wywołanej np. gradem. Wielkim krokiem w systemie jest rekordowo wysoka dotacja z budżetu państwa, blisko 1mld złotych do rolniczych polis pozwoli na sfinansowanie nawet 65% kosztów składki ubezpieczenia upraw oraz zwierząt. Jak zapowiada szef resortu rolnictwa system będzie jeszcze doskonalony. Minister rolnictwa zapewnia, iż będą jeszcze przeprowadzane konsultacje, tak aby w przyszłym roku, ewentualnie dokonać zmian, a liczba ubezpieczonych wzrosła. Stąd kilka dni temu odbyło się spotkanie z szefami rolniczych związków zawodowych, samorządu rolniczego, oraz z samymi ubezpieczycielami i dyskusja o potrzebie zmian. Rolnicy twierdzą, że ubezpieczenia powinny być dobrowolne, a koszty jeszcze niższe. Tylko wtedy rolnikom o mniejszych dochodach będzie się to opłacało.

Warto w ubezpieczenia zainwestować z powodu licznych anomalii pogodowych. Już w tym roku nowe zasady ubezpieczeń wprowadzonych przez rząd przyniosły poprawę sytuacji. W pierwszym półroczu roku 2017 powierzchnia ubezpieczonych gruntów zwiększyła się o 40%, a liczba podpisanych polis o ponad 17%. Zdaniem rolników wprowadzane zmiany powinny przynieść dalsze wzrosty.

Według planów resortu rolnictwa ułatwienia w systemie ubezpieczeń rolnych powinny zbliżyć nas do standardów krajów Europy zachodniej, czyli sytuacji, gdzie ubezpieczonych jest 70-80% pól uprawnych.

Obecnie ubezpieczenia rolne oferuje pięć zakładów. Oprócz PZU i dwóch prywatnych firm są też  dwa towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z udziałem Skarbu Państwa. To na ich bazie resort rolnictwa chce utworzyć narodowego ubezpieczyciela rolników, którego pojawienie się na rynku, powinno podnieść jakość oferowanych usług.

Źródło: Agrobiznes

Zaloguj się aby dodać komentarz