Mniej pieniędzy po 2020 roku z przeznaczeniem na rolnictwo. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
mniej-pieniedzy-po-2020-roku-z-przeznaczeniem-na-rolnictwo
Pocieszające jest, że dokument nie ma mocy prawnej, a jego zadaniem jest ukierunkowanie dyskusji w sprawie budżetu UE. Jednak trzeba brać pod uwagę, że większość z omawianych w dokumencie rozwiązań znajdzie się w propozycjach legislacyjnych

Zmiana budżetu wynika z przeniesienia części środków przeznaczonych na WPR i politykę spójności na rzecz nowych zadania obejmujące m. in. Bezpieczeństwo i obronę, zarządzenie migracjami, badań i innowacji itd. Komisja europejska będzie gotowa na duże zmiany w polityce rolnej jak i budżecie. Zmiany w polityce rolnej mogą obejmować współfinansowania płatności bezpośrednich na poziomie krajowym, zwiększenie finansowania dla najuboższych, małych gospodarstw i zmarginalizowanych obszarów wiejskich kosztem wsparcia gospodarstw towarowych, czy większe wykorzystanie instrumentów finansowych, takich jak niskooprocentowane pożyczki czy gwarancje kredytowe, kosztem dotychczas stosowanego wsparcia bezzwrotnego. Ponadto są postulaty na dostarczanie dóbr publicznych dla społeczeństwa, m.in. w drodze walki ze zmianami klimatu czy ochroną bioróżnorodności.

W Polsce, przed publikacją dokumentu Komisji szczególnie burzliwie była dyskutowana kwestia powiązania wypłat z przyszłego budżetu Unii z przestrzeganiem tzw. zasad praworządności. Jednak Komisja tylko wspomina o takich koncepcjach, lecz nie opowiada się jasno za warunkowością w tym zakresie, czekając na reakcje zainteresowanych stron.

Źródło: AgroNewis

Zaloguj się aby dodać komentarz