„Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” znowelizowane - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
pieniadze_292789.jpg
Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o opublikowaniu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Minister rolnictwa podpisał je 8 lipca 2013 r., natomiast weszło ono w życie 24 sierpnia br. Celem nowelizacji rozporządzenia było:-  określenie daty zamknięcia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania,

-  rozszerzenie rodzaju kosztów kontroli, o których zwrot będzie mógł się ubiegać producent wytwarzający produkty w ramach systemu integrowana produkcja, a których obowiązek przeprowadzenia wynika z metodyki produkcji w systemie integrowana produkcja,

-  zaktualizowanie przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

 

Określono na 31 grudnia 2014 r. datę zamknięcia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania. Data ta jest ostatecznym terminem, w jakim producent będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin ten został wskazany w związku z kończącym się okresem programowania 2007-2013.

 

Zmiana rozporządzenia miała na celu także rozszerzenie kosztów kontroli, przeprowadzanych w gospodarstwach producentów rolnych, którzy produkują w systemie integrowana produkcja (IP), o refundację których będzie można się ubiegać w ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” PROW 2007-2013. Po wejściu w życie przedmiotowej zmiany, do kosztów tych będą mogły zostać zaliczone koszty kontroli związane ze zdiagnozowaniem problemów fitosanitarnych, których obowiązek przeprowadzenia wynika ze zmienionych metodyk produkcji w systemie IP, a które wiążą się z koniecznością badania materiału nasadzeniowego pod kątem obecności Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus.

 

Wprowadzona zmiana miała także na celu aktualizację przepisów o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

 

Autor: farmer.pl/MP

Zaloguj się aby dodać komentarz