Nawozy z końcem roku podrożeją - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
nawozy.jpg
Jak wynika z danych Instytutu od początku roku nawozy mineralne podrożały na naszym rodzimym rynku o 5 proc., w tym najsilniej nawóz trójskładnikowy (o 15,3 proc.), polifoska (o 6,9 proc.) oraz sól potasowa (o 6,4 proc.).- W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrost cen wyniósł 8,8 proc., w tym sól potasowa podrożała o 13,8 proc., nawóz trójskładnikowy o 12,2 proc., polifoska o 10,9 proc., a fosforan amonu o 9,9 proc. Nawozy azotowe podrożały średnio o 8 proc., a superfosfaty o niespełna 7 proc. - informują eksperci.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Specjaliści IERiGŻ prognozują, że w najbliższych miesiącach można oczekiwać nieznacznych wzrostów światowych cen nawozów w związku z drożejącymi surowcami rolnymi. Ale w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym zmniejszyły się o ponad 12 proc.

- Mocznik potaniał w tym czasie o 24 proc., superfosfat potrójny o 13 proc., fosforan amonu o 11 proc., a sól potasowa o 1proc. Średniookresowy spadek światowych cen nawozów wynika za zwiększenia stanu zapasów głównie w segmencie nawozów azotowych oraz fosforowych. Ponadto w Stanach Zjednoczonych, które są jednym z największych producentów nawozów azotowych istotnie, bo o prawie 30 proc. potaniał gaz ziemny, główny surowiec do wytwarzania nawozów azotowych - dodają Zalewscy.

 

Autor: farmer.pl, mt

Zaloguj się aby dodać komentarz