Zaraza ziemniaka – aktywne komunikaty - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ziemniaki.jpg
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że pojawiły się pierwsze komunikaty wystąpienia zarazy w uprawach ziemniaka. Ta najgroźniejsza choroba pojawiła się na terenie województwa dolnośląskiego.
Przy zwalczaniu tej choroby bardzo ważny jest termin oprysku, zwłaszcza pierwszego zabiegu. Ponieważ gdy wykonamy go zbyt późno, wtedy pojawią się pierwsze objawy na polach. Wówczas trudno mówić o profilaktycznej ochronie przed zarazą. Na odmianach wczesnych pierwszy zabieg przeprowadza się zwykle w momencie zwierania roślin w rzędach, a na odmianach późniejszych, kiedy stwierdzono już zarazę na odmianach wczesnych w danym rejonie.

Ochrona chemiczna przed tą chorobą bywa bardzo intensywna, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z opadami deszczu. Wtedy opryski wykonywane są zazwyczaj, nawet co kilka dni. Przy chemicznej ochronie należy zwrócić uwagę także na odporność uprawianej odmiany, bowiem na odmianach odporniejszych nie ma potrzeby stosowania bardzo intensywnej ochrony. Na odmianach podatniejszych zaleca się zwiększoną liczbę zabiegów fungicydowych. Ale kiedy pogoda sprzyja jej rozwojowi trzeba zwiększyć liczbę oprysków. Dobrze jest stosować fungicydy przemiennie, z różnych grup chemicznych.

Źródło: Farmer.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz