Sezonowe pogorszenie koniunktury w rolnictwie mniejsze niż zazwyczaj - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
sezonowe-pogorszenie-koniunktury-w-rolnictwie-mniejsze-niz-zazwyczaj
IRG SGH podał, że w I kwartale koniunktura w polskim rolnictwie pogorszyła się - wartość wskaźnika koniunktury obniżyła się o 4,4 pkt., z poziomu -10,8 pkt. do -15,2 pkt.W ocenie autorów badania, na obniżeniu wartości wskaźnika zaważył większy od spodziewanego spadek przychodów z produkcji rolnej.

"Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej z dwóch składowych wskaźnika koniunktury, zmniejszyła się o 7,5 pkt., z poziomu -13,7 pkt. do -21,2 pkt. Wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej wskaźnika koniunktury, wzrosła o 1,9 pkt." - napisano w komentarzu.

Autorzy badania podkreślają, że pomimo spadku przychodów gospodarstw rolnych nastroje rolników poprawiają się.

"Jeśli zważyć, że zarówno wskaźnik ogólny, jak i wskaźniki cząstkowe są tylko nieznacznie niższe niż rok temu, o odpowiednio: 1,2, 0,9 i 1,4 pkt., to można stwierdzić wygasanie niekorzystnego oddziaływania czynników cyklicznych, uwidaczniające się w wypłaszczającej się linii przebiegu cyklicznego składnika wskaźnika koniunktury" - napisano.

"Krótko mówiąc, pogorszenie się koniunktury w rolnictwie nie jest zaskoczeniem – w historii jej badania przez IRG SGH wskaźnik koniunktury zawsze notował spadki o tej porze roku – ale jest ono płytsze niż zazwyczaj za sprawą rosnącego optymizmu wśród rolników" - dodano.

Badanie wskazuje, że przychody pieniężne i oszczędności gospodarstw rolnych zmniejszyły się.

 

Źródło: BiznesRolnictwo.pl


Zaloguj się aby dodać komentarz