Pogłowie krów w Polsce maleje, a ich wydajność rośnie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
poglowie-krow-w-polsce-maleje-a-ich-wydajnosc-rosnie
Decyzja o rezygnacji z chowu krów to jeden ze skutków kryzysu w branży mleczarskiej. Jednocześnie osłabieniu może ulec dynamika rozwoju gospodarstw, które skorzystały z kredytów na doinwestowanie produkcji lub muszą zapłacić kary za nadprodukcję mleka.  Redukcja pogłowia krów mlecznych w drugiej połowie 2015 r. może zwiększyć się o kolejne 3 proc. i w grudniu ich liczba może wynieść 2 180 tys. sztuk (wg. Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego). Spadek liczby krów będzie jednak rekompensowany wzrostem ich mleczności.

Wydajność mleka od jednej krowy w 2015 r. wg. przewidywań osiągnie poziom 5 675 litrów, to o blisko 3 proc. więcej niż przed rokiem. W efekcie w 2015 r. produkcja tego surowca może wzrosnąć o 0,6 proc. do 12,7 mld litrów, a skup o 2,4 proc. do 10,6 mld litrów.

Według przewidywań IERiGŻ - PIB w 2016 r. pogłowie krów nadal będzie spadać natomiast produkcja mleka nieznacznie wzrośnie.

 

Źródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz