Jak przygotować gospodarstwo do certyfikacji w systemie QMP? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-przygotowac-gospodarstwo-do-certyfikacji-w-systemie-qmp
Program (QMP).System QMP jest dobrowolnym, otwartym system produkcji żywca i mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości. Organizacją produkcji w systemie i jego propagowaniem zajmuje się właśnie Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM). Uczestnikami systemu są zarówno producenci żywca rzeźnego, jak i jego odbiorcy - zakłady ubojowe i mięsne, którzy poddadzą się procesowi certyfikacji w systemie.Czy to się opłaca?


Zachętą do uczestnictwa w systemie jest premia, płacona za dostawę bydła wyprodukowanego w systemie QMP w certyfikowanym gospodarstwie. Wynosi ona zwykle 1 zł/kg żywca, więc to już znaczący dodatek. A i samo uczestnictwo w systemie, czyli certyfikowanie gospodarstwa, nie jest zbyt kłopotliwe. Wkrótce nie będzie też wymagało wyłożenia własnych środków na pokrycie kosztów certyfikacji: dzięki staraniom PZPBM , gdy ukażą się odpowiednie rozporządzenia wykonawcze, koszty te będą refundowane ze środków PROW.

 

Produkcja bydła rzeźnego w systemie QMP (a tylko taki żywiec, pochodzący z certyfikowanych gospodarstw, będą kupowały i płaciły premie certyfikowane w systemie zakłady mięsne) wymaga wypełnienia standardów ustanowionych i zatwierdzonych przez Jednostkę Stanowiącą Standardy QMP: Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, poddanych ocenie przez jednostkę certyfikującą: Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o.

 

Wypełnienie standardów, zarówno przez producentów bydła jak i zakłady mięsne, ma na celu zapewnienie odpowiedniej  i powtarzalnej jakości wołowiny QMP na wszystkich etapach produkcji, od gospodarstwa rolnego utrzymującego bydło, poprzez transport zwierząt, ubój, rozbiór i przygotowanie mięsa w zakładzie. Produkcja ta jest warta zachodu, bo „zwykłą” wołowinę  na polskim rynku i tę produkowaną w systemie QMP różni przede wszystkim wyższa kruchość mięsa i wyższa jakość handlowa tusz wołowych. A różnice w jakości mięsa wołowego  zaczynają już doceniać – i wyceniać - konsumenci.

 

Dokładne informacje dotyczące standardów i wymogów dla produkcji bydła w systemie QMP, których wypełnienie umożliwi uzyskanie certyfikatu dla gospodarstwa można znaleźć na stronie internetowej www.qmpgwarancja.pllub w oddziałach Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Zaś pomoc, porady i odpowiedzi na pytania związane z tą produkcją – na portalu www.bukaciarnia.pl.

Zaloguj się aby dodać komentarz