Wybrane wirusowe choroby bydła przebiegające z zaburzeniami w rozrodzie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
cattle_on_tifton_85-660x495.jpg
 BVD-MD- wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych Jest to zakaźna, wirusowa choroba bydła szerząca się drogą bezpośrednią  lub pośrednią. Bezpośrednio szerzy się przez układ pokarmowy (po zjedzeniu pokarmu  zanieczyszczonego wirusem) czy układ oddechowy. Pośrednio wirus może być przenoszony przez osoby zajmujące się bydłem (inseminatorzy itp.) lub źle zdezynfekowany sprzęt weterynaryjny.

Wirus wnika do organizmu, kilka dni namnaża się w miejscu wniknięcia a następnie dochodzi o jego rozprzestrzenienia  się wraz z krwią   (wiremii), która trwa około dwóch tygodni.

BVD-MD może powodować objawy ze strony dróg oddechowych: nadżerki na błonach śluzowych przechodzące później we wrzody, śluzowy wypływ z nosa; ze strony układu pokarmowego: wodnista biegunka mogąca zawierać śluz lub/i krew; ze strony układu rozrodczego: resorpcję zarodków w początkowej fazie ciąży, rodzenie zmumifikowanych cieląt lub rodzenie słabych cieląt. Czasem  u tych cieląt można laboratoryjnie stwierdzić aktywny proces chorobowy lub obecność przeciwciał przeciwko BVD-MD świadczących o przechorowaniu tej jednostki w łonie matki. Szczególnym przypadkiem jest zakażenie seroujemnej ciężarnej krowy między 40 a 125 dniem ciąży. Płód taki często nie zamiera, rodzi się cielę będące trwałym siewcą wirusa (tzw osobnik PI- persistently infected). Zwierzę takie  jest źródłem zakażenia dla pozostałych osobników, ponieważ jest siewcą wirusa do końca życia.

 

IBR/IPV- zakaźne zapalenie nosa i tchawicy/ pęcherzykowe zapalenie błony śluzowej sromu i pochwy krów

 

W przypadku IBR/IPV możemy również mówić o szerzeniu się choroby na drodze bezpośredniej oraz pośredniej (personel). Wirus po dostaniu się do organizmu wnika do zwojów nerwowych (np. trójdzielnego, krzyżowych). Są to tzw. zakażenia latentne. Raz zakażone zwierzę pozostaje nosicielem do końca życia.  W przypadku wystąpienia u krowy immunosupresji dochodzi do gwałtownego namnożenia się wirusa i jego rozsiania do otoczenia, mogą pojawić się objawy kliniczne ze strony układu oddechowego. W ten sposób głównie zakażają się inne osobniki w stadzie. IBR/IPV jest jedną z głównych przyczyn strat ekonomicznych związanych z rozrodem bydła. Wirus może powodować zapalenie macicy (endometritis), trudności z zacieleniem i powtarzanie rui. Ponadto powoduje poronienia. Poroniony płód wykazuje cechy autolizy, jest najczęściej barwy brunatnej, jego tkanki są zmacerowane. U buhajów wirus powoduje zmiany w obrębie nabłonka błony śluzowej prącia.

 

SBV- wirus Schmallenberga

 

SBV jest wirusem odkrytym w 2011roku, w Polsce stwierdzono go po raz pierwszy w 2012 roku. Z racji, że wirus odkryto niedawno, nie na wszystkie pytania (dotyczące szerzenia, patogenezy, zakażenia czy eliminacji ze stada) znane są odpowiedzi. Wirus przenosi się za pośrednictwem wektora, którym są kuczmany z rodzaju Culicoides. Część zwierząt może przebyć zakażenie bezobjawowo. Jeśli objawy pojawią się stwierdzamy gorączkę, spadek mleczności, biegunkę. Wirus ten może powodować  również poronienie (płody  są często zdeformowane).

 

Wspomniane zakażenia wirusowe powodując zaburzenia w rozrodzie przyczyniają się do znacznych  strat ekonomicznych w stadach bydła, dlatego tak ważne jest określenie stanu immunologicznego stada. Centrum Badań Weterynaryjnych Vetcomplex oferuje szeroki wachlarz badań serologicznych, genetycznych (PCR) oraz badanie mleka. Naszym klientom zapewniamy opiekę merytoryczną  w diagnostyce  chorób bydła  (wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych) oraz pomoc w opracowaniu schematu eliminacji ich ze stada.

 

 

Dr n. wet. Sylwia Kasprzak

Kierownik Laboratorium

Centrum Badań Weterynaryjnych

VetComplex Sp.z.o.o

93-121 Łódź, ul.Częstochowska 38/52

 798 456 090

42 298 55 40

508 497 880

WWW.VETCOMPLEX.PL

 

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz