Spotkanie Krajowego Sektora Mięsnego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
spotkanie-krajowego-sektora-miesnego
Na zachodzie 75% żywności dostępnej na sklepowych półkach ma oznakowanie systemu jakości. Swój charakterystyczny znaczek posiadają towary chociażby we Francji, Austrii czy Niemczech. Żywność bez odpowiednich certyfikatów trudno jest tam sprzedać.Wiesław Różański z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego komentuje- Rolnicy otrzymują więcej pieniędzy, na pólkach są produkty tego kraju: czy Francuzów, czy Austriaków, czy Niemców i tak naprawdę konsument nie wybiera, bo patrzy się że to jest właśnie ten produkt, którego on chce brać cały czas i wierzy w niego.

W Polsce co prawda mamy kilka systemów jakości ale nadal są one mało rozpoznawalne przez konsumentów, na szczęście jednak od kilku lat sami rolnicy przyznają, że produkcja w pewnym ściśle określonym standardzie zaczyna się opłacać.

Szczególnie dla hodowców bydła mięsnego system jakości to być albo nie być jeśli chodzi o opłacalne ceny. Jak przyznają sami rolnicy którzy większość produkcji wysyłają za granicę dzięki stałej jakości można osiągać lepsze wyniki w handlu i co najważniejsze zyskuje się też zaufanie konsumentów.

Józef Wojewódzki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego podsumowuje- Systemy jakości i tylko systemy jakości czy to wołowiny, czy wieprzowiny, czy każdego innego produktu dają pewność konsumentowi finalnemu, który jest naszym odbiorcą, który jest naszym żywicielem, że dostanie najlepszej jakości czy kawałek mięsa, czy to wołowego, czy wieprzowego, czy każdego innego produktu.

Według przewidywań ekspertów w najbliższych latach polski rynek żywności szczególnie mięsa będzie musiał postawić na standaryzację i rozwój certyfikatów jakości, tak żeby towar dostępny w sklepach nie był anonimowy, a jego kupno nie wiązało się z ryzykiem co do jakości.

Źródło: Agrobiznes

Zaloguj się aby dodać komentarz