Bydło mięsne: ceny znów lekko w górę - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
bydlo-miesne-ceny-znow-lekko-w-gore
Hodowcy zacierają ręce, jednak kierownicy skupów studzą emocje – zbliżają się wakacje, a więc i tradycyjny zastój w eksporcie wołowiny. Póki co, ceny z tygodnia na tydzień systematycznie rosną. Dotyczy to głównie krów, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie na rynku. A towaru na nim jest bardzo sporo – na tyle dużo, że ubojnie nie nadążają ze skupem. W niektórych zakładach ubój krów odbywa się tylko na zapisy, a i tak trzeba poczekać na swoją kolej nawet do 3 tygodni.

Tak wysoka podaż krów to efekt m.in. decyzji o likwidacji stad mlecznych, jaką musiało podjąć wielu hodowców w związku z tragiczną sytuacja na rynku mleka. Komu nie udało się sprzedać stada za ceną hodowlaną, ratunku szuka w rzeźni.

Aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 13,10 zł netto/kg, a najniższa to 12,00 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 7,50 zł netto/kg, a minimalnie 6,30 zł netto/kg.  

 

Źródło: TopAgrar.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz