Potrzeba silniejszej i prostszej WPR po 2020 r. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
potrzeba-silniejszej-i-prostszej-wpr-po-2020-r
Chce silnej i prawdziwie wspólnotowej polityki, która pozwoli na produkcję bezpiecznej, zrównoważonej, odżywczej i wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach, z korzyścią dla społeczeństwa. Jest przekonana, że cele aktualnej WPR pozostają słuszne.

Musimy jednak bliżej przyjrzeć się obecnym środkom politycznym i poddać je ocenie, gdyż skuteczność niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Przyszła WPR musi stworzyć godne warunki życia społeczności rolniczej, w szczególności poprzez zwiększenie zarobków rolników, gdyż na chwile obecną wynoszą one średnio połowę wynagrodzenia w innych sektorach w UE. Sytuacja na rynkach rolnych również się nie poprawia, a dochody gospodarstw rolnych spadają coraz bardziej, co znalazło potwierdzenie w danych opublikowanych niedawno przez Eurostat - ukazują one 4%-owy spadek w wartościach rzeczywistych w UE w 2015 r. Ponadto, do tej pory wypłacono jedynie połowę środków z pakietu pomocy przyjętego we wrześniu 2015 r., mimo iż termin upływa w czerwcu 2016 r. Zaostrzy to jedynie problemy z płynnością finansową z jakimi zmagają się rolnicy wobec niskich cen rynkowych w wielu sektorach.

Copa-Cogeca pozytywnie ocenia porozumienie paryskie w sprawie klimatu, w którym podkreślono, że rolnictwo musi się dostosować do nowej sytuacji w sposób zrównoważony, nie tworząc zagrożenia dla produkcji żywności. Nowe przepisy dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi powinny być w związku z tym elastyczne i uwzględniać potrzeby sektorów objętych systemem handlu emisjami (ETS) i tych nim nie objętych (non-ETS).

Copa-Cogeca podkreśla również konieczność wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności i zadbania o lepszy podział zysków. Spółdzielnie rolnicze mogą pomóc rolnikom w koncentracji produkcji i podniesieniu wartości dodanej oferowanych produktów, co pozwoli na poprawienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Musimy także usprawnić funkcjonowanie tego łańcucha poprzez wzrost cen i poprawienie przejrzystości rynku, przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach oraz zwalczając nieuczciwe praktyki handlowe. W związku z powyższym, powołana niedawno grupa zadaniowa ds. rynków rolnych ma do odegrania znaczącą rolę. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki jej prac, których Copa-Cogeca spodziewa się jeszcze w tym roku.

krir.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz